Apple WWDC 2019 etkinliğinde iTunes’u emekli edecek

iTunes, Apple ile hayli eşanlamlı hale gelmiş ve bu yazılım müzik, görüntü, kitap satın almak, iOS cihazları senkronize etmek ve daha birçok süreci yapmak için kullanılmıştı. Eklenen yeni özellikler nedeniyle daima şişirilen ve kullanımı gitgide zorlaşan iTunes için artık yolun sonu göründü.

Yaklaşık 20 yıldır kullanılıyordu

Bloomberg’in yeni bir raporuna nazaran Apple WWDC 2019 etkinliğinde iTunes’u emekli ettiğini duyuracak. Bu söylenti birinci defa çıkmış değil. Çünkü daha evvel 9to5Mac sitesinde paylaşılan ekran imgelerinde, Apple’ın müzik ve TV gösterileri için farklı ve bağımsız uygulamalar geliştirdiği ortaya çıkmıştı. Bu durum sonucunda da iTunes’un kapatılacağı dillendiriliyordu.

Neredeyse 20 yıldır kullanılan iTunes’un, gitgide ağırlaşan yapısı ve alternatifleri nedeniyle son yıllarda kullanıcı sayısında da kıymetli bir düşüş yaşanmıştı. Fakat bir kısım kullanıcı da her şeyin birebir çatı altında olması nedeniyle iTunes’u tercih ediyordu. Görünen o ki Apple çoğunluğun sesine kulak vermiş durumda ve iTunes’un yerini alacak yeni yazılımları piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Başa dön tuşu