Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu: Wikipedia’ya güzel haber

2017’den bu yana iki yılı aşkın müddettir Türkiye’den erişilemeyen Wikipedia’ya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan hoş haber geldi. Bugün internet sitelerine uygulanan pürüzlerle ilgili bir açıklama yapan Erdoğan, Wikipedia engelenin kaldırılacağına yönelik birinci sinyalleri verdi.

Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde Yargı Islahatı Stratejisi Programı’nda konuşan Lider Erdoğan,”Bir internet sitesinin tamamına değil, engellenmesine karar verilen kısmına erişimin sınırlanmasına imkan verecek bir düzenleme yapılacak.” tabirlerini kullandı.

Wikipedia, 29 Nisan 2017’de ülkemizde erişime kapatılmıştı. Wikipedia’da yayınlanan “Suriye İç Savaşı’na Yabancı Müdahalesi”, “Devlet Takviyeli Terörizm” üzere makalelerin İngilizce versiyonlarında Türkiye, teröre takviye veren ülkeler ortasında gösterilmişti. BTK, bu bilgilerin gerçeği yansıtmadığı gerekçesiyle ilgili unsurların kaldırılmasını istemiş, kaldırılmayınca da erişim pürüzü getirilmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kullandığı sözler Wikipedia pürüzünün yakın bir vakitte kaldırabileceğine işaret ediyor. Wikipedia’yı külliyen engellemek yerine sırf ilgili makalelerin erişime kapatılması yeni tahlil yolu olarak uygulanacak üzere.

Wikipedia, yasağı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşımıştı

Wikipedia’nın bağlı bulunduğu Wikimedia Vakfı, Türkiye’deki erişim mahzuru kararını geçtiğimiz hafta Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıdı. Vakıftan yapılan açıklamada erişim pürüzünün kaldırılması için Türkiye’deki iç hukuk yollarının denendiği fakat müracaatlara cevap alınmadığı için AİHM’ye başvurulduğu belirtildi.
 

Başa dön tuşu