İlk kez drone ile böbrek taşındı!

ABD’de Maryland Medikal Merkezi’ndeki bir hastaya, bağışçıdan alınan ve drone ile taşınan böbrek nakledildi. Drone dizayncıları, insansız hava araçlarıyla yapılan teslimatın çok yakında organ naklinde en süratli, sağlam ve en ucuz metod haline geleceğini söylüyor.

İlk defa drone ile böbrek taşındı!

Fizikçiler, araştırmacılar, havacılık mühendisleri ve uzmanlar, insansız bir kargo uçağı geliştirdi. Çalışma Maryland Üniversitesi Tıp Okulu ve Maryland Yaşayan Miras Kurumu’nda yapıldı. Bu kurum, organ ve doku bağışı ile nakil süreçlerine yardımcı olan ve kâr etmeyen bir kurum.

8 yıldır diyalize giren 44 yaşındaki Baltimore’lu böbrek hastası bayan, “Bu olay fevkalade. Yıllar evvel, bu aklımıza bile gelmeyen bir şeydi” diyor. Bir organ, bağışçıdan alındıktan sonra ne kadar süratli nakledilirse operasyon o kadar başarılı olur.

Drone’un Baltimore’daki hastaneye böbreği ulaştırması tam 5 dakika sürdü.

Bir organın bağışçıdan hastaya nakledilmesinin birçok kademesi var. En değerli be en karmaşık kısmı organin hastaya nakledilmesi, ikinci değerli kısım ise ulaştırılması. Olağanda organlar ticari ya da kiralık uçaklarla teslim ediliyor. Bazen ağır hava trafiği, organın uçakta kalmasına yol açıyor.

ABD içindeki organ nakillerinden sorumlu Organ Paylaşımı Birleşik Ağı’nın datalarına nazaran, bağışçıdan alınan organların yüzde 1,5’i, amaçtaki hastaya ulaştırılamıyor. Yüzde 4’ünün de hastaya ulaşması birkaç saat gecikiyor.

Başa dön tuşu