Rüzgar YEKA-2’ye 9 şirket talip

Aydın, Muğla, Balıkesir ve Çanakkale’ye kurulacak rüzgar gücü santralleri için önümüzdeki Perşembe günü YEKA RES-2 yarışmaları yapılacak. Yaklaşık bin megavat kapasiteye sahip YEKA RES-2 projesi için 9 şirket müracaatta bulundu.

Daha evvelki ihalelerden farklı olarak bu kez 250’şer megavatlık dört başka müsabaka yapılacak. Bin megavatlık tek ihale, yeteri kadar talep görmediği için şirketler konsorsiyum kurarak iştirak gösteriyordu. Dört başka yarış yapılması, yatırımcıların ilgisini daha çok çekmiş durumda.

 

2017 yılının Ağustos ayında yapılan bin megavat kapasiteli birinci rüzgar YEKA yarışını, kilovatsaat başı 3,48 dolarlık teklifiyle Siemens-Türkerler-Kalyon konsorsiyumu kazanmıştı.

YEKA RES-2’ye hangi şirketler başvurdu? 

YEKA RES-2 için 9 şirket başvurusunu iletti. En fazla müracaat, 8 şirket tarafından Balıkesir bölgesi için yapıldı. Çanakkale bölgesi için 6, Aydın ve Muğla bölgesi için 4 müracaat alındı.

  • Balıkesir: Enercon, Beyçelik Elewan, RES Anatolia, Enerjisa, B. Ergünler Madencilik Nakliyecilik Sanayi Ticaret AŞ, Eze İnşaat, Çinili RES, İklim Elektrik
  • Çanakkale: Enercon, Beyçelik Elewan, Enerjisa, Eze İnşaat, Gem Wind, İklim Elektrik
  • Aydın: Enercon, Enerjisa, Eze İnşaat, İklim Elektrik
  • Muğla: Enercon, Enerjisa, Eze İnşaat, İklim Elektrik

Yerlilik kuralı var

YEKA RES-2 kapsamında konseyimi yapılacak türbinlerde yerlilik oranı için belli alt limitler bulunuyor. Yerlilik oranının türbinin kulesi için yüzde 65, kanadı için yüzde 60 ve başka tüm ekipmanlarda ise yüzde 51 olması ve ayrıyeten türbinin bütünü için Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanlığı’nın belirlediği puan cetveline nazaran en az 55 puan olması kuralı bulunuyor.

Bin megavat kapasiteli YEKA RES-2’nin heyetimi tamamlandığında elde edilen kapasite ile 1 milyon 200 bin hanenin ihtiyacını karşılayacak kadar elektrik üretilecek. Türkiye, rüzgarda toplam 7.4 bin megavat kurulu kapasiteye sahip. 2018’de ürettiğimiz elektriğin yüzde 6.8’ini rüzgar santrallerinden sağladık. Son birkaç yıldır rüzgar gücü dalında yaşanan sakinliğin YEKA RES-2 ile ortadan kalkacağı düşünülüyor.

Başa dön tuşu