Bilim insanları, içilebilen Covid aşısı üzerinde çalışıyor

Ağızda çalkalanıp yutulabilen oral aşı QYNDR’nin (kinder olarak söylem ediliyor) faz 1 kilinik denemesinin tamamlandığı ve şu an bekleme etabında olduğu biliniyor. Yeni Zelanda’da gerçekleştirilen kilinik araştırma sonuçları, US Specialty Formulations tarafından üretilen aşının dolanımdaki bir dizi Covid-19 varyantına karşı muhafazada tesirli olabileceğine dair umut veriyor lakin şimdi hakem kontrolünden geçmemiş.

Faz 1 klinik denemesi tamamlandı, yatırımcılardan fon bekliyor

Aşının üreticisi US Specialty Formulations’ın kurucusu Kyle Flanigan’ın açıklamasına nazaran, sindirim sisteminden geçip tesir eden bir aşının geliştirilmesi çok güç bir süreç. Bu aşının incelenmesi ve pazarlanması için gereken ek kilinik araştırmalarının ilerletilmesi için de yatırımcılardan fon alması gerekiyor.

Covid 19 aşıları kelam konusu olduğunda birebir büyük isimlerden bahsediliyor; Pfizer, Moderna, Johnson & Johnson, AstraZeneca. Lakin dünyanın dört bir yanında araştırmacılar, yakın vakitte Çin ve Hindistan’da piyasaya sürülen burun aşıları üzere yeni aşı formları bulmaya çalışıyor. Araştırmacılar, mukozal aşıların enfeksiyonları durdurup durdurmadığını doğrulamak için hâlâ dataları bekliyor.

Mukozal aşılar, klâsik aşı çeşitlerinden farklı zira; mukus zarlarımız üzerinden ya burnumuzu çevreleyen mukozadan (nazal Covid-19 aşısı gibi) ya da bağırsaklarımızdan (QYNDR gibi) giriyorlar. Ürettikleri farklı bağışıklık cinsleri ve virüsün bedenimize girdiği yerde tesirini göstermesi nedeniyle Covid-19 enfeksiyonlarıyla gayrette uygulanabilir ve hatta elverişli seçenek olarak destekleniyor. Öte yandan Ocak 2021’e kıyasla çok daha az hasara neden olsa da Covid 19 hâlâ tam olarak bitmiş değil.

Başa dön tuşu