NASA, Ay’a geri dönmek için tam 30 milyar dolar harcayacak

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) lideri Jim Bridenstine, yeni beşerli Ay programı Artemis’in iddiası maliyetini açıkladı. Bugün CNN’e konuşan Bridenstine, 2020’li yıllar için planlanan Artemis programının toplamda 30 milyar dolarlık bir maliyetinin olabileceğini söyledi.

Jim Bridenstine verdiği röportajda,”Artemis programının tamamının 20-30 milyar dolar ortasında bir maliyetle tamamlanabileceğini iddia ediyoruz.” sözlerini kullandı. Bridenstine’ın açıklamalarına nazaran NASA, olağan yıllık bütçesine ek olarak 20-30 milyar dolarlık fazladan bir paraya muhtaçlık duyacak. NASA’nın olağanda yıllık bütçeşi yaklaşık 20 milyar dolar düzeyinde oluyor. Jim Bridenstine sırf bu bütçeyle Ay’da bir uzay üssü kurmanın mümkün olmayacağını belirtti.

Astronotlar Ay’ın buzla kaplı Güney Kutbu’na inecek

NASA, yeni Ay programı Artemis için hayli enteresan planlara sahip. Uzay ajansı öncelikle önümüzdeki birkaç yıl içerisinde Ay’a birden fazla insansız misyon düzenlemek istiyor. Lakin bu misyonlar direkt olarak NASA tarafından gerçekleştirilmeyecek. NASA’nın muahede sağladığı kimi Amerikan uzay şirketleri, kendi müşahede araçlarını geliştirip Ay’a gönderecek ve NASA yerine keşif misyonları gerçekleştirecek.

İnsansız keşif vazifelerinin akabinde NASA, 2024 yılında Ay yüzeyine yaklaşık 50 yılın akabinde birinci kere bir astronot indirmeyi planlıyor. NASA’nın Apollo programı dahilinde Ay’a gönderdiği astronotlar ekvator ve etrafına iniş yapmıştı. Artemis astronotları ise çok daha farklı bir bölgeye inecek. NASA’nın yeni maksadı Ay’ın su buzullarıyla kaplı Güney Kutbu’na astronotlar indirmek ve yeni uzay üssünü bu bölgede inşa etmek.

NASA, Ay yüzeyinde su buzullarının bulunduğunu geçtiğimiz yıl sonuçlanan bir araştırmayla onaylamıştı. Uzay ajansının tabirlerine nazaran su kütleleri kutup bölgelerinde yer alıyor ve epeyce sistemsiz bir dağılışa sahip. NASA buralardaki su kütlelerinin geleceğin beşerli Ay vazifeleri için hayati değer taşıyacağını söylüyor.

Ay, aslında suyun buz halde bulunabilmesi için çok da uygun bir ortama sahip değil. Gündüz vakti Ay’ın sıcaklığı 100 santigrad dereceyi aşabiliyor. Fakat yörüngesindeki 1.54 derecelik eğiklik nedeniyle Ay’ın kutuplarında hiç güneş ışığı görmeyen birtakım bölgeler de var. NASA bu bölgelerdeki sıcaklıkların -157 santigrad dereceyi aşmadığını ve hasebiyle su buzulları için uygun bir ortam oluşturduğunu söylüyor. 

Başa dön tuşu