NASA ve DARPA Mars görevi için ilk somut adımı atıyor!

NASA yöneticisi Bill Nelson, ajansların “2027’de gelişmiş nükleer termal tahrik teknolojisini göstermeyi” umduklarını söyledi. “Bu yeni teknolojinin yardımıyla, astronotlar derin uzaya her zamankinden daha süratli gidip gelebilirler. Bu, Mars’a mürettebatlı vazifelere hazırlanmak için büyük bir kolaylık.”

Çevik Cislunar Operasyonları için Şov Roketi (DRACO) programı kapsamında, NASA’nın Uzay Teknolojisi Misyon Müdürlüğü, DARPA’nın deneysel bir uzay aracıyla entegre edilecek motorun teknik gelişimine öncülük edecek. NASA, nükleer termal tahrikin (NTP) uzay aracının daha süratli hareket etmesine müsaade verebileceğini ve bunun da uzun bir misyonu gerçekleştirmek için gereken materyal hacmini azaltabileceğini söylüyor. Bir NTD motoru ayrıyeten daha fazla bilim ekipmanı için alan ve enstrümantasyon ve bağlantı için ekstra güç sağlayabilir.

1940’larda, bilim adamları nükleer enerjiyi uzay uçuşlarına güç sağlamak için kullanma mümkünlüğü hakkında spekülasyon yapmaya başladılar. ABD, 50’lerden başlayarak bu cephede yer deneyleri yaptı. Bütçe kesintileri ve değişen öncelikler (Uzay Mekiği programına odaklanmak gibi), NASA’nın 1972’nin sonunda rastgele bir test uçuşu gerçekleştirmeden projeyi terk etmesine yol açtı.

NASA ve DARPA Mars misyonu için birinci somut adımı atıyor!

Elbette, NTP motorlarıyla ilgili atmosferde yahut yörüngede bir arıza meydana gelmesi durumunda radyoaktif hususun etrafa mümkün bir formda dağılması üzere riskler bulunuyor. Tekrar de NASA, NTP motorlarının sağlayabileceği daha süratli geçiş müddetlerinin astronotların riskini azaltabileceğini söylüyor. Teknoloji ayrıyeten Mars’a seyahat müddetlerini dörtte bir oranında azaltabilir. Nükleer termal roketler, klâsik kimyasal tahrik formüllerinden en az üç kat daha verimli olabilir.

NASA, ilgili uzay araştırma uğraşlarına güç sağlamak için nükleer enerjiyi de araştırıyor. 2018 yılında, Mars’ta bir habitatı besleyebilecek bir sistem geliştirme gayretlerinin bir modülü olarak taşınabilir bir nükleer reaktörün testlerini gerçekleştirdi. Geçen yıl, NASA ve Enerji Bakanlığı, Ay’da test edebileceği bir fisyon yüzey güç sistemi tasarlamak için üç müteahhit seçti. DARPA ve Savunma Bakanlığı, son birkaç yılda diğer NTP motor projeleri üzerinde çalıştı.

Bu ortada, ABD birinci sefer küçük bir modüler nükleer tasarımı onayladı. Gizmodo’nun bildirdiği üzere, tasarım, standart bir reaktörün yaklaşık üçte biri büyüklüğünde bir nükleer tesise müsaade veriyor. Her bir modül, yaklaşık 50 megavat güç üretme kapasitesine sahip. NuScale isimli bir şirketin tasarımı, nükleer santral inşa etmenin maliyetini ve karmaşıklığını azaltabilir.

Başa dön tuşu