Biletlere fahiş tutarda ek ücret yansıttığı için Biletix’e soruşturma!

Rekabet Kurumu, bugün yaptığı açıklama ile Biletix ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TURSAB) hakkında soruşturma açtığını duyurdu.

Rekabet Kurumu, Biletix’in bilet satarken, aktiflik fiyatına ek olarak fahiş fiyatlarda ek ücret eklediği gerekçesiyle soruşturma açtı. Kurum tarafından, “Biletix Bilet Dağıtım Basım ve Ticaret A.Ş.’nin, sattığı biletlerin fiyatlarına fahiş fiyatlarda hizmet bedeli, süreç bedeli, kargo bedeli üzere isimler altında ekstra masraflar eklemek yoluyla ve organizatörlerle imzaladığı münhasır kontratlarla 4054 sayılı Kanun’u ihlal edip etmediğinin tespiti emeliyle yürütülen ön araştırma, Rekabet Kurulunca karara bağlandı.” kelamlarına yer verildi.

Biletix’te aktiflik sayfalarında yazan bilet fiyatı, aldatıcı oluyor. Bilet fiyatını makul bulup satın alma kademesini ilerlediğinizde, hiç hesapta olmayan ek ücretler ile karşılaşıyorsunuz. Örneğin aktifliğe katılmanız için gönderilecek e-posta ve biletten dahi ekstra fiyat alıyor. Bilet fiyatı, hizmet bedeli üzere ek fiyatları ödemeyi kabul etmediğiniz takdirde bilet alımı gerçekleştiremiyorsunuz.

Rekabet Kurumu ayrıyeten TURSAB hakkında soruşturma başlattı. Bu soruşturmanın münasebeti olarak hac kontenjanının dağıtımı ve hac acentelerinin teminatlarının belirlenmesindeki uygunsuzluklar gösterildi. Rekabet Kurumu, Biletix ve TURSAB’ın rekabet kurallarını ihlal edip etmediğine yönelik kararını, ayrıntılı araştırmaların akabinde açıklayacak.

Başa dön tuşu