Spotify ve Deezer gibi platformlar Apple’dan şikâyetçi

Apple’ın yıllardır uyguladığı App Store siyasetleri içerik devlerini adeta canından bezdiriyor. Epic Games ile uzun müddettir devam eden tüzel arbedenin yanı sıra düzenleyici kuruluşlar da yavaş yavaş Apple’a cephe almaya başladı.

App Store siyasetleri can sıkıyor

Spotify kurucusu Daniel Ek tarafından Avrupa Birliği Rekabet Komiserine yazılan bir şikâyet mektubu, App Store siyasetleri nedeniyle içerik platformlarının içinde bulunduğu zorlayıcı durumları gözler önüne seriyor.

Deezer ve Proton üzere toplamda 9 firmayı temsil eden mektup birinci başta ödeme sistemi dayatmasını eleştiriyor ki son periyotta zati düzenleyici kuruluşlar da buna dikkat etmeye başladı. İçerik üreticiler yüksek kesinti oranları nedeniyle yalnızca web sitesi üzerinden abonelik ödemelerini almayı tercih ediyor. Bu da kullanıcı için ikinci bir süreç manasına geliyor. Ne var ki Apple’ın üçüncü taraf ödeme sistemlerine ve hatta uygulama mağazalarına müsaade vermesi için önemli baskılar yapılmaya başlandı.

Diğer taraftan müşteriler ile irtibatta mahzurlar çıkarılması, kullanıcı datalarına olan kısıtlı erişim, siyaset mukavelelerinin daima değiştirilmesi monopolleşmeye giden adımlar olarak gösterilmiş. Mektupta Avrupa Birliği’nin Apple’a karşı düzenleyici aksiyonlar alması gerektiği söz ediliyor. Şimdi mektuba ne yanıt verildiği ile ilgili bir bilgi mevcut değil fakat esasen hali hazırda bu mevzularda farklı ülkelerde yürütülen pek çok soruşturma mevcut.

Başa dön tuşu