Bazı Hastalıkları Antibiyotiksiz Tedavi Etmenin Yolu Bulundu

Bilim insanları, bazı hastalıkların antibiyotik kullanımına ihtiyaç duyulmadan tedavi edilmesini sağlayacak bir yöntem geliştirmiş olabilir.

Özellikle hastane ortamında kişilere bulaşma ihtimali yüksek olan antibiyotiğe dirençli bakteriler, bağışıklığı düşük olan kişilerde ciddi sorunlara yol açabiliyor. Bu bakterilerin başında gelen “staphylococcus aureus”, insan derisinde pnömoni ve sepsis gibi hayati hastalıklara yol açabiliyor.

Bu bakterilere karşı antibiyotiklerle mücadele etmek, bakterilerin direncini de sürekli artırmaya devam ettiğinden gelecek için bir başka tehlike oluşturuyor. Fakat bilim dünyası, bu soruna karşı bir çözüm geliştirmeyi başarmış olabilir.

Antibiyotiğe ihtiyaç olmadan bazı bakterilere karşı savaşılabilir:

Hassas Görüntü

  • Staphylococcus aureus’un yol açtığı deri enfeksiyonu.

Kopenhag Üniversitesi’nden bilim insanları, laboratuvar ortamında yapay olarak bakterileri enfekte ederek onlarla savaşan enzim üretti. Normalde vücudumuzdaki bakteriyofajın ürettiği endolisin enziminin yapay versiyonu, staphylococcus aureus’a karşı başarıyla kullanıldı.

XZ.700 olarak adlandırılan yapay enzim, bakterinin tümörü teşvik edici etkilerini bloke etmeyi başardı. Bu sayede bakteri, laboratuvar ortamındaki deri örneklerinde yok edildi ve bakterinin kansere yol açabilecek etkisi de ortadan kaldırıldı.

bakteri

Enzimin yok ettiği bu bakteri aslında antibiyotiğe dirençli bakteri türü değildi. Fakat bu bakteride elde edilen başarı, büyük bir umut aşıladı. Bilim insanları, bir sonraki aşamada enzim ile antibiyotiğe dirençli olan metisilin dirençli staphylococcus (MRSA) aureus türünü de yok etmeyi hedefliyor.

Öte yandan başarıda bazı eksik noktalar da bulunuyor. Laboratuvar ortamında yapılan deney ve kurulan şartlar, gerçek dünya ortamındaki enfeksiyonlara ve kansere karşı aynı etkiyi oluşturmak için yeterli olmayabiliyor. Bu nedenle yapay endolizin enziminin etkisini görmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulacak.

Bilim insanları, araştırma sonuçlarını Journol of Investigative Dermatology’de paylaştı.

Fotosentezle Elektrikli Otomobillerin Bile Şarj Edilebileceği Keşfedildi (Siz Yine de Fişi Saksıya Takmayın)

Başa dön tuşu