BMW’den yeni elektrikli motosiklet konsepti: Vision DC Roadster

Elektriğe geçiş süreci sırf arabalarda değil motosiklet pazarında da suratını arttırdı. Motosiklet üretiminde neredeyse bir asırlık geçmişi bulunan BMW Motorrad ise bu sürecin biraz gerisinde kalmış durumda. Harley Davidson’ın bile elektrikli modellerini duyurduğu günümüzde, ne yazık ki gelecek hiç kimseyi beklemiyor.

Söz konusu durumun şuurunda olan Alman marka, motosiklet ünitesinin geleceğini gözler önüne seren BMW Motorrad Vision DC Roadster konseptini görücüye çıkardı. BMW’nin bilindik çift silindirli boxer motorunu kullanmak yerine büsbütün elektrikli bir motor ve bataryadan güç alan konsept, tasarım olarak ele alındığında ise geçmişiyle bağlarını koparmamış üzere görünüyor. Öteki bir deyişle, geleceğin teknolojisini BMW motosikletlerinin bilindik dizaynıyla harmanlayarak sunuyor.

Standart motosikletlerin kalbinde akaryakıtlı motor ve onu besleyen yakıt deposu bulunuyor. Münasebetiyle motosikletin tasarımı da ona nazaran şekilleniyor. Ama elektrikli motosikletlerde bu iki kesimin yeri yok. Bu da dizayncı için daha fazla alan manasına geliyor. BMW Motorrad, hem bu alanı pahalandırmak hem de markanın karakteristik özelliklerini korumak için bu alana batarya ve elektrik motorunu yerleştirmiş. Üst tarafa dikey bir halde konumlandırılan bataryayı, onun çabucak altına da daha kompakt yapıdaki motoru eklemiş.

Hafif olması için alüminyum ve karbon fiber malzemeler kullanılan BMW Motorrad Vision DC Roadster konsepti tıpkı vakitte sade bir dizayna sahip. Elektrikli motosikletin ön ve arkasındaki LED aydınlatmalar da bu görünümü destekliyor. Bunun dışında motosikletin iki yanında bulunan soğutma ögeleri dinamik biçimde tasarlanmış. Yani hareket edebilen bu kanatçıklar motosiklet hareket ettiğinde yavaşça açılıyor, durduğunda ise yine içeri gerçek katlanıyor.

BMW Motorrad Vision DC Roadster konseptinin üretime geçip geçmeyeceği şimdi aşikâr değil. Ama Alman üreticinin motosiklet pazarında izleyeceği yolu gözler önüne seren değerli bir konsept olduğunu söylemek mümkün.

Foto Galeri | 15 Görsel Görüntüle

Başa dön tuşu