2 milyar dolar elde eden şantaj yazılımı emekli oldu

Kullanıcıların şahsî dataları ön plana çıkmaya başladıkça siber taarruz tarafında da şekillenmeler oldu. Özellikleri dataları kilitleyerek kullanıcıdan para isteyen şantaj yazılımları tepe yapmış durumda. O denli ki emekli ikramiyesi alanlar bile var.

GrandCrab nedir?

İlk sefer 2018 sonlarında keşfedilen ve Rus kaynaklı GrandCrab şantaj yazılımı kısa bir müddet içerisinde 2 milyar dolar gelir elde ettiğini belirtiyor. Geliştiriciler artık siber taarruz dünyasından emekli olacaklarını açıkladı.

Elbette bu sayı ne kadar gerçek bilinmiyor fakat GrandCrab çok farklı bir teknik kullanıyor. Bu para yalnızca kurbanlardan elde edilen paralar değil. Geliştiriciler yazılımı üçüncü taraf şahıslara satıyor ve yüzde 40 oranında da gelirden hisse arıyor.

GrandCrab daha garanti bir şantaj usulü sunduğu için piyasada da çok beğenilmiş ve hali hazırda yzüde 50 civarında bir hisseye sahip. İşin berbat tarafı yazılım ile birlikte anahtarlar da silinecek. Hali hazırda saldırganlara anahtar için para ödeyenler varsa belgelerin kurtaramayabilir. Ne de olsa bu pazarda müşteri memnuniyeti diye bir şey kelam konusu değil.  

Diğer taraftan birtakım kaynaklar GrandCrab grubunun kimi hükümetlerle çalışarak şantaj belgelerini kurtaracak yazılımlar geliştirdiğini söz ediyor. Takım böylelikle karanlık taraftan aydınlık tarafa geçerken farklı bir gelir metodu daha oluşturmuş olacak.

 

Başa dön tuşu