Audi e-tron teslimatlarının gecikmesi müşterileri ayaklandırdı

Audi, birinci tam elektrikli arabası e-Tron’un teslimatları konusunda büyük kahır yaşıyor. Ön sipariş veren Norveçli müşteriler ise şirket ödeme talep ettiği için siparişlerini iptal edemiyorlar. Daha fazla beklemeye tahammülü olmayan müşteriler %8 oranında para cezası ödememek için gecikmeyi kabullenmek zorunda kalmış durumdalar.
Audi yakın vakitte araç teslimatlarına başlayamazsa şirketin içinde bulunduğu durum daha da berbata gidecek. Gecikmenin esas nedeni LG Chem‘den gereğince pil tedarik edilememesi. Dahası da var. Audi e-Tron‘un üretildiği fabrikalar günde sadece altı saat çalışıyor. Gecikmeye tesir eden öteki bir iç sorunun ise işçi grevi olduğu bildiriliyor.
Yaşanan tüm bu ıstıraplar, Tesla Model Y ve öbür rakip elektrikli SUV modellerinin e-Tron’dan önce piyasaya sürülmesine neden olabilir. Audi e-Tron’u erken teslim almak isteyenler için şirketin hali hazırda sunmuş olduğu “Fast Track” sistemi ile tahlil üretilebilir. Lakin bunda da zorlayıcı birtakım kaideler var.

Audi daha değerli versiyona mı yönlendiriyor?

Audi e-Tron’u hiç beklemeden teslim almak isteyenlere yönelik bu sistemden faydalanmak isteyenler aracın Advanced Plus paketini satın almak zorunda. e-Tron’un Norveç’teki başlangıç fiyatı 74.000 dolar. Fast Track varyantı ise 95.000 dolar fiyat etiketi taşıyor. Müşterilere nazaran şirket bu türlü yaparak siparişini iptal etmek isteyenleri daha pahalı bir versiyon almaya ya da ceza ödemeye zorluyor.
Ön sipariş veren potansiyel alıcıların iptal istemesi durumunda ödemeleri gereken para cezası 6.800 dolar civarında. Dolayısı ile rezervasyon yaptıran birçok müşterinin Audi’nin aracı teslim etmesini beklemekten öbür devası yok.

Başa dön tuşu