Öğrencilere kar müjdesi! Ara tatil uzayabilir, işte tarih!

Geçtiğimiz yıl Türkiye açısından epey soğuk geçmişti. İstanbul’dan Iğdır’a pek çok vilayette kar fırtınaları yaşanmıştı. Bilhassa İstanbul’da son yılların en ağır kar yağışları gerçekleşmişti. Pekala ya bu sene?

Hali hazırda Ocak ayının son haftasına girmiş durumdayız. Fakat şimdiye kadar kar yağışına ait ağır bir hava olayıyla karşılaşmadık. Özellikle İstanbul, İzmir ve Ankara üzere büyükşehirlerde karın esamesi olmadı. Ama Şubat ayı kar yağışının da başlangıcı olacak.

Yayınlanan son hava raporlarına nazaran Şubat ayının başında bilhassa ülkenin doğusunda ağır kar yağışları gerçekleşecek. Peki ya İstanbul?

Öğrencilere kar müjdesi! Orta tatil uzayabilir, işte tarih!

Hava uzmanları İstanbul için kar yağışı sinyali veriyorlar. Lakin bu sinyal kimi koşullara bağlı. O denli ki İstanbul’a kar bırakması beklenen soğuk hava dalgasının, Avrupa’dan ülkemize gelmeden evvel aşikâr bir basınç altına girmesi gerekiyor. Şayet bu kaideler gerçekleşirse İstanbul’a ağır bir kar gelebilir. Hatta bu karla birlikte okulların tatilinin uzaması bile gündeme gelebilir.

Fakat bu beklenti gerçekleşmezse kar yerini yağmura da bırakabilir. Münasebetiyle Şubat ayında İstanbul için kar beklentisi artmış durumda. Şayet Şubat ayı da kurak geçerse muhtemelen Mart ayında da kar yapmayacaktır. Elbette bekleyip göreceğiz.

Başa dön tuşu