Örümceklerin Kaç Gözü Vardır? – Webtekno

Örümcekler, 120 aile altında toplanan ve 50.000’e yakın türü bulunan canlılardır. Şüphesiz her biri farklı özelliklere sahiptir ve genellikle bırakın görmeyi, adını duymaya bile tahammülümüz yoktur.

Örümcekler, görünüşleri itibarıyla 2 göze sahip gibi görünebilirler. Ancak sahip oldukları göz sayısı, pek de tahmin ettiğiniz gibi değildir.

Peki bu canlıların kaç gözü vardır?

Aslında çoğu örümceğin, 4 çift hâlinde 8 gözü vardır.

örümcek

Ek olarak kahverengi münzevi örümcekler gibi bazı türlerin, 6 gözü bulunur. Yine sayıları az da olsa bazıları, 2 veya 4 göze sahiptir.

Örümcekler, insanlardan çok daha fazla göze sahip olmalarına rağmen o kadar da iyi göremezler. Bunun yerine titreşime ve dokunmaya hatta bazı durumlarda koku duyularına bel bağlarlar. 

Örümceklerin yaklaşık 50.000 türü vardır ancak burada dikkat çekilmesi gereken nokta bu türlerin tamamının örümcek değil eklembacaklılar sınıfına ait olduğudur. 

Bu çeşitlilik sebebiyle bazı örümcekler, mükemmel bir görüşe sahip olurken bazı türler ise hiç gözleri olmayacak biçimde evrimleşmiştir.

örümcek

Ayrıca örümceklerin göz yapıları, insanların gözlerine benzer olmasına rağmen iki değil yalnızca tek merceklidir. Yine bu canlıların gözleri genellikle başlarının etrafındadır.

Çünkü bir baykuş gibi döndürecek boyunları yoktur ve geniş bir görme alanına ihtiyaçları vardır. Ek olarak örümceklerin gözleri, yırtıcı hayvanlara karşı koruma sağlamak ve avını farklı açılardan tespit etmek için de başlarının yanındadır.

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

Bir Örümcek Siz Uyurken Ağzınıza Girerse Ne Olur? Örümcek Adam’a Dönüşmeyeceğiniz Kesin!

Evcil Hayvanlarımızın Bazen Neden Bize Örümcek Gibi Ölü Hayvan Getirdiğini Öğrenince Onlara Bambaşka Bakacaksınız!

Başa dön tuşu