BAE, dünyanın en büyük güneş enerjisi santralini kullanıma soktu

Birleşmiş Milletler’in düzenlediği Abu Dabi İklim Toplantısı, 30 Haziran- 1 Temmuz tarihleri ortasında Birleşik Arap Emirliği’nde (BAE) icra edildi. Toplantı sırasında Emirlik’e ilişkin Su ve Elektrik Şirketi tarafından yapılan duyuruda; ülkenin ve dünyanın tek bir alana heyeti olan en büyük güneş gücü santrali olan ve 1.177megawattlık güç üretme kapasitesine sahip “Noor Abu Dhabi” isimli merkezin de açıldığını söz edildi.

Yapılan açıklamada, santralin sahip olduğu 3.2 milyon güneş panelinin yaklaşık 90.000 haneye güç sağlayacağı ve ülkenin yıllık CO2 emisyon oranını 1 milyon tona kadar azalacağı belirtilmiş. Buyrukluk, bu oranın yaklaşık 200 bin arabayı yollardan çekmeye muadil olduğunu vurguluyor.

 

Santral BAE’nin Sweihan bölgesinde ve Abu Dabi Güç Şirketi ile Japon Marubeni ve Çinli Jinko Güneş Holding iştiraklerinin ortak bir projesi olarak hayata geçirilmiş. BAE’nin İklim Değişikliği ve Etraf Bakanı Thani Al Zeyoudi bu kapsamda yaptığı açıklamada, “Kurulan santral, yenilenebilir güç bölümü için kıymetli bir katkı sağlayacak.” sözlerini kullanmış.

 

Petrol kaynağı olan bölge, yenilenebilir güç kaynaklarına önemli yatırımlar da yapmaya devam ediyor. BAE’nin ileriki periyotlarda 2GW’lık bir diğer güneş gücü projesine başlayacağı ve Suudi Arabistan’ın da Mekke’de açılacak 2.6GW kapasiteli bir güneş gücü santrali için mutabakat sağladığı söyleniyor.

Ülkemizin en büyük güneş gücü santrali ise 50MW’lık şurası gücüyle Kayseri OSB Güneş Gücü Santrali olarak dikkat çekiyor. Güç Bakanlığı datalarına nazaran Türkiye’nin 2018 yılı güneş gücü konseyi gücü (bir elektrik santralinin karşılayabileceği, bir elektrik şebekesinin taşıyabileceği, bir tesisatın kaldırabileceği azamî kapasite) 5.063 MW olarak gerçekleşmiş.

Başa dön tuşu