Yerli denizcilik şirketi RMK Marine, rüzgar enerjili ilk Ro-Ro gemisini üretecek

Türk gemi endüstrisinin öncü isimlerinden RMK Marine, yeşil güce odaklanan yeni bir projeyi hayata geçiriyor. Günümüzde 150 metrenin üstünde çok sayıda ticari gemi inşa eden firma, artık de yüzde 90 oranında rüzgâr gücünden güç alacak yelkenli Ro-Ro gemisi için açılan ihaleyi kazandı. Bu bağlamda RMK Marine, kendi segmentinde dünyadaki birinci örneklerden biri olacak gemi için Fransız şirket Neoline Armateurs ile kontrat imzaladı.

Neoliner, dünyadaki birinci örneklerden biri olacak

2025 yılında teslimi planlanan proje kapsamında Neoliner, yüksek düzeyli entegrasyon ve otomasyon içeren yelken ve navigasyon donanımı denetim sistemine sahip olacak. Buna ek olarak 136 metre uzunluğundaki ticari RoRo gemisine, rüzgâr ve deniz şartlarını nazaran optimum seyir rotası ve hızı belirleyen akıllı sensörler eşlik edecek.

Ayrıyeten yelken donanımı ile seyir için uygun rota belirleme sistemi ile donatılacak Neoliner, katlanabilir karbon fiber iki direk üzerine konumlandırılan özel materyalden üretilmiş katlanabilir yelkenlere de sahip olacak.

Toplamda 3000 m2’lik yelken alanı, 20 kişilik gemi işçisi ve 12 yolcu kapasiteli hayat mahalleri ile dikkat çeken Neoliner’ın 6300 tonluk kargo taşıma kapasitesi bulunuyor. Böylelikle yeni gemi, 312 adet otomobil, 265 adet 20’lik konteyner yahut 126 adet 40’lık konteynere eş kıymet yük taşıyabilecek. 

RMK MARINE Genel Müdürü Adnan Nefesoğlu ”Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün (IMO) karbon emisyonlarını düşürme ve karbon sıfır olma hedefleriyle uyumlu bir halde müşterilerimize yenilikçi ve etrafla azami uyumlu tahliller sunuyor, başta rüzgâr gücü olmak üzere yenilenebilir güç kaynaklarının kendi dalımızda de uygulama alanı bulmasını çok değerli buluyoruz” sözlerini lisana getirdi.

Neoline Armateurs ismine konuşan CEO Jean Zanuttini ise, başlangıçta birçok açıdan imkânsıza yakın görünen bu projeyi birlikte başarmış olmanın gururunu yaşıyoruz. Günümüzün en büyük sıkıntıları ortasında yer alan iklim değişikliğinin her gün farklı alanlarda karşımıza çıktığı bir ortamda, rüzgâr gücünün ticari gemiler için kullanılmaya başlanması, giderek karmaşıklaşan güç meselesine yarar odaklı bir tahlil sunuyor.” açıklamasında bulundu. 

Başa dön tuşu