TUSAŞ’tan heyecanlandıran açıklama: Milli Muharip Uçak, 2023’te ilk uçuşunu yapacak

Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, CNN Türk’e yaptığı açıklamalarda Türkiye’nin Ulusal Muharip Uçak (MMU) projesi hakkında kritik açıklamalarda bulundu. Kotil, ulusal savaş uçağı için birinci uçuş tarihinin öne çekildiğini duyurdu.

Milli Muharip Uçak için 2023 sonu hedefleniyor

Temel Kotil, yapmış olduğu açıklamalarda MMU için işlerin beklenenden daha güzel gittiğini belirtti ve “Biz uçuşu olağanda Ekim 2025’te planlanmıştık. Bu uçuşu artık geri çektik. Bu yılın sonunda uçacak.” ifadelerini kullandı. Kotil, uçağın tüm sistemlerinin inşa halinde olduğunu ve uçuş denetim sistemi, motor, hidrolik sistemler üzere kesimlerin da denetim edildiğini söyledi. Bu denetimler sonucunda ise rastgele bir kaçak yahut probleme rastlanmamış durumda.

Çok yakında MMU motoru ateşlenecek

Halihazırda MMU bünyesinde 2000 mühendis ve 1000 tane de teknisyen çalışmakta. Hatırlayacağınız üzere MMU’ya motor aslında takılmıştı. Artık ise bu motorun yakıt tankları ve hidrolikler denetim ediliyor. Önümüzdeki günlerde de bu depolara yakıt alınması bekleniyor. Sonrasında ise motorun çalıştırılması kısmına geçiş yapılacak ve burada da bir dizi testler gerçekleştirilecek. Bu ortada Temel Kotil, Ulusal Muharip Uçak’ta iki adet F-16 (F110 tipi) motorunun olduğunu belirtti. 

MMU, Türkiye için neden kıymetli?

Türkiye’nin geliştirdiği Ulusal Muharip Uçak, 5. Jenerasyon savaş uçağı olarak nitelendiriliyor. Epeyce tanınan olan bu telaffuz eserden esere değişiklik gösterse de temelinde çok düşük radar iz düşümüne sahip uçakları tabir ediyor. Yani mevcut radar sistemlerinin bu uçakları fark etmesi güç. Münasebetiyle operasyonel bir üstünlük sağlanmış oluyor. Halihazırda 2020 prestijiyle, savaşa hazır beşinci kuşak jet avcı uçakları birtakım ülkelerin envanterinde bulunuyor ve/veya test etaplarından geçiyor. Bunlar ortasında Amerikan F-22 Raptor ve F-35 Lightning II, Çin Chengdu J-20 ve Rus Su-57 bulunuyor. Bu uçaklar evvelki kuşağa oranlara çok daha zımnî, çok daha süratli ve çevik bir yapıya sahip.

TUSAŞ MMU Teknik Özellikleri

  • Kanat Açıklığı: 14 m (46 ft)
  • Uzunluk: 21 m (69 ft)
  • Yükseklik: 6 m (20 ft)
  • İtki: 2 x 29.000 lb
  • Azami Sürat: 1,8 Mach (40.000 ft)
  • Servis Tavanı: 55.000 ft
  • Pozitif / Negatif G Limiti: +9g / -3,5
Başa dön tuşu