Amazon, 18.000 çalışanını işten çıkarmaya hazırlanıyor

Amazon CEO’su Andy Jassy şirketin geleceği için değerli kararlar almaya devam ediyor. Amazon CEO’sunun çalışanlara gönderdiği bir bildiride yaklaşık 18.000 çalışanın işten çıkarılacağını söyledi. Bu dev işten çıkarma sürecinden en çok şirketin fizikî mağazaları, tecrübe ve teknoloji tertiplerinin etkileneceğinin altı çizildi.

Amazon, 18 bin kişinin işine son veriyor

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz Kasım ayında The New York Times yapmış olduğu özel haberinde Amazon’un 10.000 kişiyi işten çıkaracağını bildirmişti. Eylül 2022’de Amazon, toplamda yaklaşık olarak 1,5 milyon çalışanı olduğunu açıklamıştı. Artık şirketin CEO’su tarafından çalışanlara gönderilen bir bilgilendirme notunda kapsamın genişlediğinden bahsedildi. Amazon, 18 bin çalışanını işten çıkarmaya hazırlanırken çalışanlar işten çıkarılıp çıkarılmadıklarını 18 Ocak’ta öğrenmeye başlayacak.

Amazon’un kıdemli lider yardımcısı Dave Limp, şirketin küçük bir yapılanma sürecinde olduğunun sinyallerini geçtiğimiz Kasım ayında vermişti. Şirket donanım ve hizmet kısımlarındaki kimi grupları ve programları tek bir çatıda toplamaya başlayacaktı. Bu maliyetleri azaltma atılımları yatırımcılar tarafından da onaylı karşılanmış durumda çünkü şirketin pay senedi fiyatlarında %2’yi aşan artışlar yaşandı.

2022’de teknoloji firmaları 150 bin kişiyi kovdu

Amazon, işten çıkarılan ve etkilenen bireyleri desteklemek için kıdem ödemeleri, süreksiz aylık sigortalar ve yeni bir iş bulma konusunda yardımcı olacağını da söylüyor. İşten çıkarmalar yalnızca Amazon tarafında olmuyor. Örneğin Meta, bir mühlet evvel 11.000 çalışanı işten çıkardığını duyurmuştu. Buna ek olarak Microsoft, Netfix, Twitter, Salesforce, Intel üzere firmalar da tekrar kıymetli ölçüde çalışanla yollarını ayırmıştı. Layoffs.fyi’ye nazaran 2022’de teknoloji şirketleri 153 bin 678 kişinin işine son verdi.

Başa dön tuşu