Türkiye Fizik Olimpiyat Takımı, Avrupa şampiyonu oldu

Türkiye Fizik Olimpiyat Kadrosu, Letonya’nın başşehri Riga’da 31 Mayıs-4 Haziran tarihlerinde yapılan ve 35 ülkenin katıldığı Avrupa Fizik Olimpiyatları’nda birincilik ipini göğüsledi.
 

Takımımız, kazandığı 3 altın ve 2 gümüş madalya ile olimpiyatlara damga vurdu. Temsilcilerimiz Yunus Emre Parmaksız, Alkın Kaz ve Abdurrahman Haydi Ertürk altın madalya, Kutay Akın ve Bayram Alp Şahin gümüş madalya kazandı. Böylelikle Türk kadrosu, Avrupa Fizik Olimpiyatları’nda toplamda elde ettiği 136,5 puanla birinci sıraya yerleşti. Türkiye’yi, 117,8 puanla Estonya, 112,3 puanla Slovenya, 107,4 puanla Bulgaristan, 106,9 puanla Singapur izledi.

Avrupa Fizik Olimpiyatları, dünyanın farklı okullarından gelen lise öğrencilerinin iştirakiyle gerçekleştiriliyor. Müsabakada teorik ve deneysel olmak üzere iki çeşit sınav düzenleniyor.

 

Öğrencilerimizin bir sonraki durağı ise 7-15 Temmuz’da İsrail’de gerçekleştirilecek Milletlerarası Fizik Olimpiyatları olacak.

Göğsümüzü kabartan bir muvaffakiyete imza atan Olimpiyat Kadromuzun üyelerini tek tek tebrik ederken TÜBİTAK Olimpiyat Ekibi eğitmenleriyle finallere hazırlanmaya devam edecek grubumuza şimdiden muvaffakiyetler diliyoruz.

Başa dön tuşu