Apple News+ hizmeti sıkıntılarla başladı

Aylık olarak 5 milyar makale okuma sayısıyla alanında tek olan Apple News geçtiğimiz aylarda abonelik stilinde yeni bir hizmet başlatmıştı. Apple News+ büyük vaatlerle başladı lakin yayıncılar reaksiyonlu.

Vaatler tutulmuyor

Apple News+ hizmeti aslında firmanın geçtiğimiz yıl satın aldığı Texture uygulamasını temel alıyor. Mecmuaların Netflix’i olarak isimlendirilen Texture yaklaşık 200 mecmuayı aylık 10$ abonelik fiyatıyla sunuyordu.

Apple News+ yeniden aylık 10$ abonelik fiyatı ile 300 civarında yayını okuma imkânı sunuyor. Bu yayınlar genelde kendi sitelerinde abonelik üzerinden okuma imkânı veriyorlar. Apple News+ kullanıcıların bir makalede geçirdiği vakit temelinde yayıncılara ödeme yapıyor. Tim Cook lansman sırasında Texture uygulamasına nazaran 10 kat daha fazla gelir vaadinde bulunmuştu.

Gelen bilgilere nazaran yayıncılar vaatlerin tutulmamasından şikayetçi. Hali hazırda değil 10 kat vadedilen gelirin yalnızca 12’de birini elde edebilen yayıncılar ayrıyeten okuyucu sayısının azlığından da sıkıntı yanıyor. Okuyucu sayısı artmadığı için yayıncıların geliri de haliyle düşük kalıyor. Yayıncılar Apple’ı gerekli tedbirleri almamakla suçluyor.

Apple ise aksini sav ediyor ve kuralları daha âlâ hale getirmek için yüzlerce mühendisi görevlendirdiğini vurguluyor. Hem yayıncılar hem de kullanıcılar için hizmet çok daha güzel hale getirilecek.

 

Başa dön tuşu