Netflix içeriklerinde sigara özendirme azaltılacak

Genelde sigara şirketlerinin en güzel reklam yapabildikleri alanlar sinema ve televizyon sinemaları yahut diziler oluyor. Başrol oyuncularının sigara ile oynadıkları sahneler haliyle izleyicilerin bilinçaltına da işlemiş oluyor. Bu bakımdan sigara sahneleri daima karşımıza çıkıyor.

Yoğun sahneler

Netflix içerikleri de sigara sahneleri açısından ağır diyebiliriz. Sivil toplum örgütlerinin yaptıkları araştırmalara nazaran 2018 yılında 15-24 yaş ortasında tanınan olan Netflix içeriklerinde 299 kere sigara içme sahnesi gösterilmiş. 2019 yılında tıpkı içeriklerde bu sefer 866 kere sigara sahnesi işlenmiş. Stranger Things, Orange is the New Black, Daredevil üzere pek çok tanınan dizide sigara yerleştirmelerine rastlanıyor.

Genel manada televizyon dünyasında da tıpkı sorun var. 2015-2016 döneminde içeriklerin yaklaşık yüzde 79’unda sigara sahneleri tespit edilmiş. 2016-2017 yılında ise bu oran yüzde 92 düzeyine yükselmiş. The Big Bang Theory, The Walking Dead ve Çağdaş Family bu üretimler ortasında.

Netflix artan tenkitler sonunda makul içeriklerde sigara yerleştirmelerini azaltacağını duyurdu. TV-14 kısıtlaması olan özgün dizilerde ve PG-13 kısıtlaması olan sinemalarda sigara sahneleri yer almayacak. Bunun üzerinde kısıtlama olan içeriklerde ise sahneler devam edecek. Yalnızca belgesel biçiminde olan ve tarihi olduğu üzere yansıtması gereken içeriklerde istisna uygulanacak. Kararın yeni dizilerde uygulanması bekleniyor.

 

Başa dön tuşu