Amerikan Posta Hizmetleri Kurumu, otonom posta dağıtım kamyonlarını deniyor

Amerikan Posta Hizmetleri Kurumu (USPS), posta dağıtım hizmetlerinde kullanmak üzere TuSimple isimli girişime ilişkin otonom kamyonları denemeye karar verdi. Kurum, TuSimple’ın kamyonlarını iki hafta mühletle test edecek.

Pilot uygulama kapsamında şirket üretimi kamyonlar, USPS’in Phoenix, Arizona ve Dallas’ta bulunan dağıtım merkezleri ortasında posta taşıyacak. Yetkililer, 1,600 km’den uzun olan aranın beş kere kat edileceğini tabir ediyor.

Sektörün UPS ve DHL üzere öbür nakliyecilik devlerinin de denediği sistemi benimseyen USPS, bu sayede otonom araçların operasyonları ne halde kolaylaştıracağını, yakıt maliyetleri ile etraf kirliliğini ne ölçüde azaltacağını ve güvenliği ne kadar artırabileceğini görme bahtı elde edecek. USPS, bahsi geçen formülün; çok fazla kamyon sürücüsü gereksinimi doğuran ve kısa bekleme mühletlerine sahip uzun uzaklık rotaları için denenmesi gerektiğine inanıyor.

 

TuSimple için de kıymetli olan kelam konusu muahede sonucunda şirket, otonom teknolojilerini uzun aralarda test etme bahtı bulmuş olacak. Çünkü firma, teknolojilerini Arizona’daki müşterileriyle kısa aralıklarda deneyebiliyordu. İki haftalık deneme mühletince, kamyonlara iki taraftan da yetkililerin nezaret edeceği ve bilgi toplayacağı bilgisi de paylaşılmış.  

TuSimple’ın kurucusu olan Dr. Xiaodi Hou yaptığı açıklamada, “İnsanlaın robot taksileri kullanmaya başlamadan evvel, postalarının otonom kamyonlarla taşınacağını düşünmek çok heyecan verici. USPS aracılığıyla elde ettiğimiz pilot uygulama talihi sayesinde, sistemimizin gerçek çalıştığından emin olacağız ve böylelikle teknolojik gelişimimiz ile ticarileşme sürecimizi hızlandırabileceğiz.” tabirlerini kullanmış.

Başa dön tuşu