Elon Musk, “Neuralink” sayesinde insan beyni ile bilgisayarları birleştirmeyi hedefliyor

Elon Musk’ın beyin-makine arayüzü geliştiren şirketi Neuralink, Salı günü yaptığı bir paylaşımda insan beyni ile bilgisayarları birleştirme planlarını ortaya koydu. Buna nazaran en erken önümüzdeki yıl, insanların beyinlerine yerleştirilen implantlar sayesinde bilgisayarları denetim edebilecek.
 

Şirket CEO’su Max Hodak bu bahiste yaptığı açıklamada, “Birçok insan bunun imkânsız olduğunu savunuyordu. Lakin takip eden 10 yıl içinde bu alanda inanılmaz gelişmelere tanıklık edeceğiz.” tabirlerini kullanmış.

2017 yılında faaliyetlerine başlayan şirket, felçli hastaların beynine yerleştirilecek elektrotlar sayesinde bilgisayar kullanmayı mümkün kılacak teknolojinin beşerler üzerinde denenmesi için Amerikan Besin ve İlaç Kurumu’nun onayını almaya çalışıyor.

Gerekli müsaadeler alınabildiği takdirde bahsi geçen teknolojiyi hayata geçirecek şirket, robotlar aracılığıyla öncelikle hastaların kafatasında 8mm’lik delikler açacak. Bu delikler vasıtasıyla beyne yerleştirilen implantlar sayesinde ise hastalar, niyet yoluyla bilgisayar denetimi sağlayabilecek. Neuralink’in kelam konusu süreci en az 19 hayvan üzerinde denediği tabir ediliyor. İnsan saçından daha ince olan ve “iplik” ismi verilen implantlar, bu hayvanlara %87 muvaffakiyet oranıyla nakledilmiş.

Hodak yaptığı açıklamada süreci, “Lazer sistemiyle ve acısız bir formda kafatasınızda delikler açıp iplikleri içine yerleştireceğiz. Açılan deliği sensör yardımıyla kapattıktan sonra konutunuza gidebileceksiniz. Yapılan süreç lazerli göz cerrahisi kadar kolay.” kelamlarıyla açıklamış.

İpliklerin bağlı olduğu ve kulak gerisine yerleştirilecek insan arayüz aygıtı ile telefon ya da bilgisayara söz girişi yapılarak web sayfaları ve televizyon ekranları ortasında dolaşılabilecek. Şirketin sağlayacağı teknoloji bekleneni verebilirse hastaların dakikada en az 40 söz girişi yapabileceği belirtiliyor.

Eğer muvaffakiyet sağlanırsa Parkinson hastalığından muzdarip insanlarda da kullanılabileceği söz edilen teknoloji için Neuralink’in 100 milyon doları Elon Musk’ın kendisinden olmak üzere toplamda 150 milyon dolar topladığı belirtiliyor. Şirketin 100 kadar çalışanı bulunuyor.

 

Başa dön tuşu