7 milyonluk Bulgaristan’da 5 milyon kişinin verileri çalındı

Kişisel dataların güvenliğine özel şirketler ve internet platformları kadar kamu kurumlarının da itina göstermesi gerekiyor. Geçtiğimiz aylarda ABD’de mahallî idare ve öğretim kurumlarının fidye yazılımı kurbanı olduklarını duyurmuştuk. Bu kere bir vergi kurumu hücuma uğradı.

Tarihe geçti

Toplam nüfusu 7 milyon olan Bulgaristan’ın Gelir Yönetimi geçen ay sonunda yaklaşık 5 milyon kişinin bilgilerini saldırganlara kaptırdı. Rusya kaynaklı olduğu tabir edilen küme, sunucu açığından faydalanarak kurumun sistemine sızmayı başardı.

110 adet data tabanına erişim sağlayan saldırganlar çok kritik bilgiler barındıran bilgileri ele geçirdi. Bunlar ortasında ferdî bilgiler, gelir bilgileri, sıhhat bilgileri, toplumsal sigorta numarası üzere pek çok bilgi yer alıyor.

Saldırganlar kurumun müdafaa tahlillerinin tam bir güldürü olduğunu söz ederken 11GB büyüklüğünde bilgiyi birtakım mahallî medya ajanslarına göndermiş. Ayrıyeten 10GB daha ellerinde data olduğunu belirtmiş.

Maliye Bakanlığı sızdırılan dataların rastgele bir biçimde genel ekonomik durumu etkilemeyeceğini belirtiyor lakin dataları çalınan şahısların durumu ne olacak açıklamıyor. 5 milyon kişi içerisinde yabancılar ve firma çalışanları da yer alıyor.

 

Başa dön tuşu