30 Bin Yıllık Sincap Kalıntısı Bulundu

Kanada’nın kuzeyi, Buzul Çağı’ndan kalma yeni bir kalıntının daha keşfine ev sahipliği yaptı. Bilim insanları, 30 bin yıl önce donarak ölmüş bir sincabın son derece iyi korunmuş kalıntısını keşfetti.

Günümüzden 2,4 milyon yıl öncesinde başlayan ve 11.500 yıl öncesine kadar süregelen Buzul Çağı, on binlerce yıl önce yaşayan canlıların donarak ölmesine neden oldu. Bu canlıların kalıntılarının bazıları ise üst düzey korunmuş bir şekilde günümüze ulaşmayı başardı.

Geçtiğimiz günlerde bu kalıntılar arasına şaşırtıcı bir yenisi daha katıldı. Kanada’daki Yukon Beringia Interpretive Centre, 30 bin yıl önce donmuş bir sincabın kalıntısını paylaştı. Sincabın kalıntısı, tüyleri ve ayakları açık bir şekilde seçilebilecek kadar iyi düzeyde korunmuştu.

Kanada’da keşfedilen 30 bin yıllık sincap kalıntısı:

sincap

On binlerce yıl önce etrafta koştura koştura dolaşan bu sincabın iskeleti de çok iyi korunmuş vaziyetteydi. Sincabın X-ray görüntüleri de şu şekilde paylaşıldı:

sincap

sincap

Sincabın büzülmüş bir vaziyete sahip olması, uyurken ölmüş olabileceğine işaret ediyor. Muhtemelen kış uykusundayken donarak öldüğü tahmin ediliyor.

Kanada’nın Yukon bölgesi, pek çok on binlerce yıllık kalıntılara ev sahipliği yapıyor. Bu bölgede henüz 2020 yılında 57 bin yıllık bir kurt kalıntısı da keşfedilmişti.

Kanada’da 57 Bin Yıllık Yavru Kurt Fosili Bulundu

Kaynak :
https://www.iflscience.com/frozen-fur-ball-turns-out-to-be-30000-year-old-ice-age-squirrel-68265

Başa dön tuşu