Kaliforniya Üniversitesi, usta bir şekilde zıplayan robot geliştirdi

Salto adındaki bu şirin robot yalnızca 100 gram ağırlığında ve yaklaşık bir adım uzunluğunda zıplayarak, her türlü ortamda hareket edebilme kabiliyetine sahip. Birinci olarak 2016 yılında geliştirilen bu robot, ortadan geçen yıllar içinde yeni yetenekler kazandı.

Arama kurtarma çalışmalarında kullanılabilir 

Robotun son sürümü birçok yeni numara öğrendi. Şimdi 10 dakikalık bir müddette yüzlerce sıçrama yapabiliyor, 4 metreye kadar zıplayabiliyor ve saatte 12 ila 15 km gidebiliyor. Yapay zeka olarak da geliştirilen Salto, artık engelleri ve hatta hareketli gayeleri bile aşabilecek kadar zeki. Bu minik robotun, doğal afetler ve kurtarma çalışmalarında kullanılması planlanıyor.

Robotun hareket yakalama teknolojisi kullanılarak geliştirildiği açıklanırken, nasıl hareket etmesi gerektiği ile ilgili bilgilerin ise bir dizüstü bilgisayarda hesaplanarak, kablosuz irtibatla robota iletildiği belirtiliyor. Bu da Salto’nun bir yüzeydeki belli bir noktaya çok hassas bir formda zıplayabileceği anlamına geliyor ve bu da karmaşık atlama hareketleri yapmasını sağlıyor. Araştırmacıların bir sonraki zorluk derecesi ise Salto’nun çim ve çakıl üzere düz olmayan yahut karmaşık yüzeylerde çalışmasını sağlamak.

Başa dön tuşu