Bilimadamları açıkladı: ‘Eşcinsel geni’ diye bir şey yok

Bilim insanları tarafından 500 binden fazla kişinin DNA bilgileri üzerinde yapılan araştırmaya nazaran, ‘eşcinsel geni’ diye bir şeyin olmadığı, lakin çevresel şartlarla birlikte genlerin cinsel yönelimi etkilediği ortaya çıkarıldı.  

Bu alanda yapılan en büyük araştırmalardan biri olarak kabul edilen çalışmada, cinsel yönelimin genlerden çok yetiştirilme ve kişilik yapısı ile ilgili olduğu belirlendi.

Science mecmuasında yayınlanan çalışmada, genlerin eşcinsellik yönelimini ortaya çıkaran olguların sadece üçte birini kapsadığı açıklandı.

Çalışmaya liderlik eden isimlerden, Finlandiya’da Moleküler Tıp Enstitüsü biyoloğu Andrea Ganna, “Yaptığımız sayısız çalışma içerisinde, eşcinsel eğilimi genleri nedeniyle ortaya çıkan 5 adet adet genetik değişkenle karşılaştık” tabirlerini kullandı. 

Çalışmada, insanların genetik bilgilerini toplayan ‘UK Biobank’ ile genetik testler yapan ’23andMeInc’ şirketinin elinde bulunan 500 bine yakın DNA bilgisi incelendi. 

Öte yandan, kelam konusu çalışma çeşitli LGBT+ kümeleri tarafından olumlu karşılandı.  

ABD’li LGBT+ hakları örgütü GLAAD’den Zeke Stokes, çalışmanın sonuçlarını şu tabirlerle yorumladı:

“Bu yeni çalışma tıpkı vakitte hangi şartlarının cinsel yönelimi etkilediği konusunda kesin bir düzey olmadığını da gösteriyor. Bu, eşcinsel yahut lezbiyen olmanın insan ömrünün doğal bir modülü olduğunu daha da kanıtlıyor.”

Başa dön tuşu