Facebook Libra Coin haftaya tanıtılıyor

Bir periyot kripto para reklamlarını yasaklasa da Facebook perde gerisinde çalışmalara devam ediyor. Pek çok kıymetli ortağı yanına alarak blok zinciri ağını geliştiren toplumsal ağ devi haftaya test ağını devreye almayı planlıyor.

Facebook Libra nedir?

Sızdırılan bilgilere nazaran Facebook Libra ismini alacak olan kripto para gerçek pahalara dayanacak. Yani USDT yahut USD PAX üzere istikrarlı olarak bilinen ve küresel olarak kabul edilmiş bir kripto para olacak.

Libra parası için Libra Association isminde bir teşebbüs kurulacak ve geniş bir ortak listesi tarafından katkı yapılacak. Visa, Uber, Coinbase üzere pek çok dev firmanın bu teşebbüste olacağı belirtiliyor. Paranın denetimi bu teşebbüste olacak. Libra Blockchain ise blok zincirinin ismi olacak. Zincirin Apache 2.0 lisansı altında açık kaynak olarak geliştirileceği söz ediliyor.

Facebook Libra için bir borsa satışı yahut açık satış olmayacağı söz ediliyor. Birinci iddialar proje ortaklarına satılacağı istikametinde. Birtakım kaynaklar Facebook içerisinde para ünitesi olarak kullanılacağını tabir ediyor lakin bu türlü bir kapalı sistemin kripto para dünyasına pek yararı olmayacaktır. Muhtemelen Libra parasının borsalara çıktığını göreceğiz.

Libra Birliği bu yılı nabız yoklama ve test süreci ile geçirecek. Ana zincir ağının tanıtılması ve kullanıma sunulması ise 2020 yılını bulacak. Facebook’un The Block yahut CoinDesk üzere kripto para yayınlarına mevzu ile ilgili ambargo uyguladığı tabir ediliyor. Şimdilik net bilgiler almak pek mümkün değil.

 

Başa dön tuşu