Apple’ın 2013 yılında Tesla’yı satın almak için teklif verdiği ortaya çıktı

Apple’ın elektrikli otomotiv alanında bir formda rekabetin bir modülü olacağına dair söylentiler uzun vakittir devam ediyor. Firmanın elektrikli araç üreticilerine bir teknoloji kesimi mı satacağı yoksa kendi otomobilini mı üreteceği bilinmese de ortaya çıkan raporda, 2013 yılında Apple’ın Tesla’yı satın almak için pay başı 240 dolar teklif ettiği tabir ediliyor.
Roth Capital Partners yatırım firmasında uzman analist olan Craig Irwin’in kaynaklarına nazaran, 2013 yılında Tesla’yı satın almak için önemli biçimde teklif veren Apple, şirketin her bir hissesine 240 dolar bedel biçti. Irwin, haberin kaynağına büsbütün güveniyor ancak teklifin resmi olarak kağıda dökülme evresine geçip geçmediğinden emin değil.

CNBC programlarından birinde de mevzuyu konuşan Irwin, bilginin doğruluğuna güvendiğini ve farklı kaynaklardan teyit ettirdiğini tabir ediyor. Birebir programda Apple’ın California’da çok sayıda büyük alan inşaa ettiğini söyleyen uzman, Project Titan’ın kesinlikle kapatılmadığını ve bilhassa pil alanında farklı ve heyecan verici gelişmelerin ortaya çıkabileceğini belirtiyor.

Tesla, 31 Ocak 2013’te 114,5 milyon paya sahipti ve bu sayı yıl içinde arttı. O vakit için Apple’ın teklifi 27,4 milyar dolar kıymetindeydi. Artık ise Tesla payları 203 dolar düzeyinde süreç görüyor, yani Apple’ın teklifinden çok daha aşağıda. 
Tesla’nın sahip olduğu altyapı ve teknolojiler, Apple’ın Titan projesinde elbet gelişim sağlayacak olsa da firmanın bu alanda bir atılım yapıp yapmayacağı hâlâ belgisiz.
En son raporlara nazaran Apple, LiDAR ismi verilen ve basitçe radarın lazerle çalışan hâli diyebileceğimiz donanımları daha küçük, daha ucuz ve daha kolay seri üretilir hâle getirmeye çalışıyor. Bu sensörler firmaya nazaran 100 bin dolara ulaşan mâliyetlerine karşın seri üretim araçlarda kullanım için hâlâ çok büyük ve yanılgı yapmaya müsait. Rapora nazaran Apple’ın amacı bu alanda maksadı büyük koyup devrimsel bir tasarım oluşturmak. Tesla’nın LiDAR’lara bakışı ise büsbütün olumsuz, Elon Musk’a nazaran bu sensörleri kullanan firmalar kaybetmeye mahkum.

Geçen yıl, eski Mac donanım mühendisliği alanındaki çalışanlarından Doug Field’i tekrar işe alan Apple, bu çalışanını beş yıl öncesinde Tesla’nın önder mühendisliği durumuna kaptırmıştı. Burada akıllara birinci olarak Doug Field’in baştan beri Tesla’da Apple için deneyim kazanmayı hedeflediği ihtimali geliyor. Apple şuan için Project Titan üzerinde 1200 civarı çalışana sahip.

Başa dön tuşu