MIT’nin CSAIL ekibi yeni bir hibrit drone modeli üzerinde çalışıyor

Drone olarak isimlendirilen ve denetimi uzaktan sağlanan insansız hava araçları iki farklı kümeye ayrılıyorlar, bunlardan birincisi uçaklara benzeyen sabit kanatlı modeller ve oburu uçan karelere benzeyen çok kesimli modeller.
MIT‘de (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) araştırmalarını sürdüren bir küme bilim insanı, bu ikisini bir ortaya getirerek sabit kanatlı hibrit dronelar ortaya koymalarını sağlayan yeni bir teknik geliştirdiler ve bunun sonucunda hem bir helikopter kadar gelişmiş hareket kabiliyetine sahip, hem de bir uçak üzere süzülebilen hibrit bir drone modeli ortaya koydular.
 
Bu çeşit hibrit dronelar, multikopterler üzere dikey açıyla kalkıp, inebiliyorlar ve sabit kanatlı uçaklar üzere güç tasarrufu yapıyorlar. Fakat mühendislerin bu araçların denetim sistemlerini sıfırdan tasarlamaları gerektiğinden, aslında hibrit dronelar üretmek hem değerli hem de vakit alıcı bir iştir. MIT CSAIL‘in öğrencilerinden Jie Xu‘nun ve grubunun ele almış oldukları sorun tam da bu.
Mühendisler genelde hibrit dronelar tasarlarken helikopter uçuş modu, uçak uçuş modu ve drone pilotlarının ikisi ortasında geçiş yapabilmelerini sağlayan geçiş modu için farklı ayrı denetim sistemleri tasarlarlar.
Üç farklı manuel mod tasarlama külfetini atlayan CSAIL takımı, kontrolörü otomatik olarak programlayabilmek için nöral ağlardan yararlanan bir yolu seçti.
Araştırmacılar ortaya koydukları hibrit droneu sık sık çeşitli simülasyonlar ile deniyorlar, lakin bu çeşit sistemler gerçek dünyanın kuvvetli fizikî şartlarını yansıtmıyor. CSAIL‘deki grup, simülasyonlar ile gerçek uçuşlar ortasındaki gerçeklik farkını en az düzeye indirmeye çalışıyorlar.
CSAIL ekibinin üzerinde çalıştıkları hibrid droneların hala bir ekip eksiklikleri var; örneğin modellerde, pervanenin sağladığı hava akımı ve aracın kanatları ortasındaki karmaşık aerodinamik tesirler şimdi hesaba katılmamış durumda. Ayrıyeten, şimdi keskin dönüşler yapma hünerine sahip değiller. Lakin grup hareket kabiliyetini kusursuz hale getirmek için tasarım üzerinde çalışmaya devam ediyor.
CSAIL‘in hibrit dronelarının çalışma düzeneklerini ve bahisle ilgili ayrıntılı aşağıda yer alan görüntüden öğrenebilirsiniz.
 

Başa dön tuşu