İngiltere’deki ilk uzay uçuşu yörüngeye ulaşamadı

Etkinlik boyunca şirketin tweetleri takip edildiğinde başlarda her şeyin yolunda gittiği görülüyordu. Virgin Orbit, Launcher One’ın taşıyıcı uçağı Cosmic Girl’den pak bir formda ayrıldığını ve NewtonThree birinci basamak roket motorunun ateşlendiğini doğruladı. Misyon ayrıyeten, şirketin ikinci etap motorunun ateşlemesi olan NewtonFour’un ateşlemesi hakkında tweet atmasıyla başarılı bir basamak daha gerçekleşmiş görünüyordu.

LauncherOne’ın yükünü konuşlandırmadan evvel gezegenimizin etrafından dolanması gerekiyordu. Bir sonraki tweet’te roket ve yararlı yük uydularının muvaffakiyetle yörüngeye ulaştığı bildirildi.

İngiltere’deki birinci uzay uçuşu yörüngeye ulaşamadı

Ancak şirket bu tweet’i sildi ve bir anormallik nedeniyle misyonun planlandığı üzere yörüngeye ulaşmasını engellediğini belirten bir duyuru ile değiştirdi. Reuters’e nazaran, fırlatmanın görüntü akışı üzerinde gördüğü bir grafik ekran, misyonun ikinci etaba ulaştığını lakin kalkıştan birkaç saat sonra yararlı yük konuşlandırmasının üç adım önünde durduğunu gösterdi.

Birleşik Krallık Uzay Ajansı Ticari Uzay Yöneticisi Matt Archer, hükümetin ve ortalarında şirketin de bulunduğu çeşitli kuruluşların önümüzdeki günlerde başarısızlıkla ilgili bir soruşturma yürüteceğini söyledi. Archer ayrıyeten ikinci etabın “teknik bir anormallik yaşadığını ve gerekli yörüngeye ulaşamadığını” söyledi. Soruşturmanın neyi kapsadığı aşikâr değil, lakin Virgin Orbit mümkün olduğunda daha fazla detay paylaşacağına kelam verdi. Bu sırada Cosmic Girl ve grubu, Cornwall Uzay Limanı’na inançlı bir halde geri dönebildi.

Başa dön tuşu