YouTube Shorts’tan para kazanma programı yakında açılıyor: Peki, şartlar neler?

Google, 1 Şubat’ta YouTube Shorts’a içerik üretenlerle reklam gelirini paylaşmaya başlayacağını duyurdu. YouTube İş Ortağı Programı’ndaki tüm içerik üreticilerin programda kalabilmeleri için yeni koşulları 10 Temmuz’a kadar kabul etmeleri gerekiyor. Pekala, YouTube Shorts’tan para kazanma koşulları neler?

İçerik üreticiler, artık Shorts görüntülerinde çıkan reklamlardan para kazanabilecek. Şirket, YouTube Shorts Fonu’nun yerini alacak yeni gelir paylaşım modelinin daha fazla kazandıracağını söylüyor.

YouTube Shorts para kazanma kuralları 💲

Daha evvel duyurulduğu üzere içerik üreticilerin Shorts görüntülerinden para kazanabilmeleri için en az 1000 aboneye sahip olmaları ve 90 gün içinde 10 milyon görüntüleme sayısına ulaşmaları gerekiyor. Ayrıyeten muhakkak para kazanma modüllerini kabul etmeleri gerekiyor.
  • En az 1000 abone
  • 90 gün içinde en az 10 milyon izlenme
  • Belli para kazanma modüllerini kabul etme

İzleme sayfasından para kazanma modülü, içerik üreticilerin uzun formatlı görüntülerinde ve YouTube Premium’da sunulan reklamlardan para kazanmalarına imkan tanıyor. Shorts para kazanma modülü, içerik oluşturucuların Shorts akışındaki görüntülerle YouTube Premium ortasında oynayan reklamlardan para kazanmalarına imkan tanıyor. Ticari eser eki modülü, kanal üyelikleri ve harikalar üzere özellikler için.

Shorts gelir paylaşımı nasıl olacak ❓

Peki, Shorts gelir paylaşımı nasıl işleyecek? Her ay Shorts görüntüleri ortasında çıkan reklamlardan elde edilen gelir toplanacak ve bir kısmı Shorts içerik üreticilerine verilecek, bir kısmı da müzik lisanslama maliyetlerini karşılamak için kullanılacak.

Toplam gelirin bir kısmı, izlenen kısa görüntülerin görüntülenmesine ve müzik kullanımına nazaran üretici havuzuna aktarılacak. Shorts görüntüsünde müzik yoksa, izlenmeyle bağlı tüm gelir, üretici havuzuna aktarılacak. Müzik varsa, kullanılan modül sayısına nazaran içerik üretici ile müzik ortakları ortasında paylaştırılacak. Shorts’tan para kazanan içerik üreticilere üretici havuzundaki toplam görüntü görüntülemelerindeki hisselerine nazaran gelir tahsis edilecek.

Yalnızca özgün görüntüler kabul edilecek ✅

YouTube’da oburlarının görüntüleri üzerinden para kazanmaya çalışan şahıslar için Shorts’ta yer yok. Yepyeni olmayan shorts görüntüleri, bir sinema yahut diziden olduğu üzere alınmış imgeler, YouTube yahut diğer bir platformdaki başka içerik üreticilerin görüntüleri, Shorts gelir paylaşımı için uygun değil. Ayrıyeten otomatik tıklamalar, görüntüyü ilerleten botlar üzere görüntüleme sayısını artırmak için yapılan hileler de haliyle yasak.

Başa dön tuşu