Uçak kazalarının ana sebepleri nelerdir?

Uçak seferleri günümüzde en inançlı ve en az kaza riski taşıyan seyahat biçimidir. Kaza oranı bu kadar düşük olmasına karşın mevt oranı maalesef o denli değil. Gelin uçak kazalarının ana sebeplerine yakından bakalım.

Uçak kazalarında kusur çok şey götürüyor

Uçak kazalarının nedenlerini üç ana kümede inceleyebiliriz. Birincisi insan kaynaklı yanlışlardır. Bunlar; pilot kusurları, başka sorumlu işçi yanılgıları ve sabotaj kaynaklı kazalar olabilir.

İkincisi hava kurallarından ve tabiat olaylarından kaynaklanan yanılgılardır. Bunlar; yıldırım çarpması, uçak motoruna kuşların girmesi, ağır sis ve fırtına diyebiliriz.

Üçüncüsü ise aslında tekrar insan faktöründen kaynaklanan mekanik yanlışlardır. Bunlara örnek verecek olursak; uçağın tasarımı, üretim ve tamiratı sırasında meydana gelen yanlışlardır. Ayrıyeten uçak kazalarında, en çok kazaların meydana geldiği vakitler uçağın kalkışı ve inişi sırasında oluşur.

Dünya genelinde yapılan araştırmalara nazaran uçak kazasında ölme riskiniz 11 milyonda 1 olarak ön görülmektedir. Bu istatistiğe nazaran de en inançlı seyahat uçaklar ile yapılanlardır diyebiliriz.

Peki uçak kazalarının ana sebepleri nelerdir?

Mekanik Yanılgı; günümüzde teknolojinin gelişmesi ile uçak üretimlerinde önemli gelişmeler yaşandı. Lakin bu gelişmelere karşın denetim dışı kimi mekanik kusurlar olabilmekte. Üretim ve tasarım evrelerinde gözden kaçan aksaklıklar uçak seyahatlerinde kazalara neden olabiliyor. Ayrıyeten uçak tamiratları esnasında uyuşmayan ya da tam uyuşma sağlamayan kısımlardan ötürü uçak kazaları da olabiliyor. Uçak kazalarının %20’lik bir kısmı ise mekanik kusurlardan kaynaklıdır.

Sabotaj; Uçak kazalarının %10’luk kısmını oluşturan bu kazalar terör örgütleri ve nedeni bilinmeyen örgütler tarafından uçaklara bomba düzeneği kurulması ve patlatılması, uçağın kaçırılıp denetim edilememesinden ötürü yaşanmaktadır.

Hava Durumu; Makus hava kuralları uçak kazalarında ki rolü bilinenin bilakis çok düşüktür. Uçak kazalarının %10’unu oluşturan bu kazalar en önemli, yıldırım çarpması, ağır sis, ağır kar yağışı ve fırtınalardan meydana gelir. Ama bilinenin tersine uçaklara her yıldırım çarptığında kazalar meydana gelmez. Hatta neredeyse tüm yağmurlu havalarda uçaklara yıldırım çarpmaktadır. Lakin gelişen teknoloji ile bu tıp kazaların artık önlenebiliyor.

Pilot Yanlışı; Pilot yanlışları uçak kazalarında en büyük etkene sahip. Uçak kazalarının %50’si pilotların yaptığı yanılgılarından meydana gelir. Uçaklar yapıları gereği çok karmaşık hava yolu araçlarıdır. Bu nedenle denetim edilmeleri epey güçtür. Deneyimsiz pilotların uçağı kullanması, deneyimli pilotların uçak kalkmadan evvel tüm denetimleri yapmaması, uçak yakıtlarının denetim edilmemesi, üzere sebepler pilot kaynaklıdır.

Diğer İnsan Kaynaklı Kazalar; pilot haricinde bu kategoriye, kabin grubu, yükleyiciler, hava trafiği denetim çalışanı, bakım mühendisleri ve yakıt ikmal takımını koyabiliriz. Bu kazalar uçak kazalarının yüzde 10’luk kısma denk gelse de maalesef uzun mesailer sonucu yorgunluk, dalgınlık ve deneyimsiz çalışanlara sorumluluk yüklenmesi sonucunda meydana gelmektedir.

Ana başlıklarıyla uçak kazalarının esas sebeplerini açıkladık. Pekala siz seyahatlerinizde uçağı tercih ediyor musunuz? Fikirlerini yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

Başa dön tuşu