Yerli ve ulusal yüz tanıma sistemi geliştirildi!

İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik Haberleşme Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tayfun Akgül ve grubunca yerli ve milli yüz tanıma sistemi geliştirildi. Akgül, yaptığı açıklamada, tasarladıkları yüz tanıma sisteminin İTÜ Arı Teknokent firması ArtGe Teknoloji’nin ticari eseri olarak kullanımına başlandığını söyledi.

Yerli ve ulusal yüz tanıma sistemi geliştirildi!

Çok gayeli bir sistem geliştirdiklerini anlatan Akgül, “Kapı giriş-çıkışlarında yüz tanıma sistemi başarılı bir formda çalışıyor. Cep ve web modülüyle akıllı telefonlar ve bilgisayarlarda parola niyetine sistemi açmak için de kullanılabiliyor.” diye konuştu.

Yazılımın dünyaca ünlü firmaların geliştirdiği sistemlere nazaran daha az maliyetli olduğunu bildiren Akgül, daha işlevsel ve inançlı kullanım sunduğunu kaydetti.

Yüzde 100 yerli ve ulusal sistem geliştirmek ve ülkenin hizmetine sunmaktan onur duyduklarını lisana getiren Akgül, sistemin kolay bir yüz tanıma yazılımı olmadığını, ölçeklenebilir bir platform yaratıldığının altını çizdi. Akgül, sistemin her işletim sistemi ve donanımda çalışabildiğini tabir ederek, şöyle konuştu:

“Webcam, IP kamera, gece görüşü ve hatta termal kamera dahil her türlü amatör-profesyonel, ucuz-pahalı kamera ile çalışıyor ve çok başarılı sonuçlar elde ediliyor. Önümüzdeki periyotta hem güvenlik ve savunma, hem de finans bölümünde, bilhassa ATM’lerde bu yazılımı görebileceğiz.

Tansel Akgül ile kurduğumuz ArtGe Teknoloji üzerinden FaceCapt ismiyle eseri tescilledik. Öncelikli amacımız Orta Doğu ve Afrika pazarına açılmak.”

Sistemin geliştirilme sürecinin 6 yıl, test sürecinin de 2 yıl sürdüğünü anlatan Akgül, “Şu anda canlılık testini gerçekleştiriyoruz. Telefonun, kameranın ya da bilgisayarın karşısındaki kişinin, bir insan hızı mı yoksa tabletten gösterilen bir fotoğraf mı? Sistem bunları da çözmek üzere.” sözlerini kullandı.

Yazılım güvenliğinin değerine dikkati çeken Akgül, Türkiye’nin yerli ve ulusal yazılımlar geliştirmesinin, dışa bağımlılığı kıymetli ölçüde azaltacağını vurguladı.

Başa dön tuşu