OneDrive artık kişisel kasa özelliği sunuyor

Microsoft’un, kaydettiğiniz belge ve fotoğraflarınıza istediğiniz her yerde ve her aygıtta ulaşmanızı sağlayan OneDrive bulut depolama hizmeti, yeni güvenlik seçeneklerine sahip oluyor. Şirketten yapılan açıklamaya nazaran platforma kişisel kasa (Personal Vault) ismi altında iki faktörlü kimlik doğrulaması, PIN kodu yahut parmak izi doğrulaması isteyen yeni bir güvenli klasör eklendi.

Sınırsız depolama yapılabiliyor

Yapılan açıklamalara nazaran evraklar şayet bu kişisel kasada saklanırsa, kullanıcılar bu inançlı klasöre PC, web yahut taşınabilir aygıtları üzerinden bağlanmaya çalıştıklarında bir kod girmeleri gerekecek. Windows 10 PC’lerde ise Personal Vault isimli bu klasördeki evrakların senkronize edilebilmesi için sabit şoförün BitLocker ile şifrelenen alanı kullanılıyor.

Kişisel kasada birtakım yerleşik güvenlik önlemleri de mevcut. Örneğin aygıtınız belirli bir mühlet kullanılmadığında, klasör otomatik olarak kilitleniyor. OneDrive’ın web sürümü yabancı bir bilgisayarda kullanılıyorsa da, ferdî kasada bulunan hiçbir evrak tarayıcı önbelleğine alınmıyor. Office 365 aboneleri inançlı klasörde, OneDrive’ın toplam depolama limitine ulaşıncaya kadar belge depolayabilecekler. Öbür kullanıcılar için ise bu durum birkaç belge ile sınılandırılmış. Avustralya, Yeni Zelanda ve Kanada’da başlayan bu yeni özellik yıl sonuna kadar tüm pazarlara getirilecek.

Başa dön tuşu