Yeni Zelanda’nın yeni böceği: Frodo Baggins

Yüzüklerin Efendisi sinemasının de çekildiği bölgelerden biri olan Güney Adası’nda bulunan bir böcek tipine ‘Psylla frodobagginsi’ ismi verildi. Böcek, tıpkı Frodo karakteri üzere öteki ‘akrabalarından’ daha küçük olduğu için bu ismin seçildiği belirtildi.  

Araştırmacılar, “Psylla frodobagginsi, küçük boyutu, açık rengi ve kanatlarına eşitçe dağılan noktalar sayesinde çok kolay tanımlanabiliyor” dedi.

Söz konusu böcek, ağaçbitlerini inceleyen Francesco Martoni ve Karen Armstrong tarafından bulundu. Araştırmalar sırasında ayrıyeten 87 yıllık bir gizem de çözüldü.

‘Psylla frodobagginsi’ tipinin yıllarca ‘Psylla apicalis’ ismi verilen çeşitle karıştırıldığını ortaya çıkaran bilim insanları, sanıldığının bilakis pek çok değil yalnızca bu iki çeşit ağaçbitinin var olduğunu saptadı.

Yüzüklerin Efendisi karakterleri bilim dünyasına birinci defa esin vermiyor. 2013 yılında keşfedilen yeni yaban arısı tiplerine; küçük, kısa ve iri olmaları nedeniyle hobbitlerden esinlenerek Bilbo, Frodo, Merry, Pippin ve Sam ismi verilmişti.

Başa dön tuşu