Geliştirilen yeni bir lazerle kanser hücreleri gerçek zamanlı öldürülebiliyor

Arkansas Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen yeni bir lazer teknolojisi sayesinde kanserli hücreler kan akışı içerisinde tespit edilerek yok edilebiliyor. Tedavinin temelinde kanserli hücrelerin öbür organlara yayılarak metastaz yapmadan evvel, kaynağında bulunarak yok edilmesine dayanıyor.
Son yıllarda teknolojinin ilerlemesiyle lazer, kanser tedavisinde değerli bir yer edinmeye başladı. Yapısı itibariyle lazere daha hassas olan kanser hücreleri, lazer ışınına maruz kaldığında sağlıklı hücrelere nazaran daha çok ve çabuk ısınıyor, bunun sonucunda de patlayarak ölüyor. Bu sayede kanserin yayılması ve ölümcül düzeye gelmesi engelleniyor.
Ancak, bugüne kadar geliştirilen lazer aygıtları boyutları ve kabiliyetleri nedeniyle klinik olarak kullanılamıyordu. Yeni lazer ise hücresesl seviyede kullanılabilecek hassasiyete sahip. Araştırmacılardan Vladimir Zharov, yeni lazerin denendiği hastaların birinde kanserli hücreleri %96 oranında öldürmeyi başardıklarını söylüyor. Üstelik bu muvaffakiyete lazeri tam güçte kullanmadan ulaşılmış.
Bu cins lazer aygıtlarının bir birinci olmadığını da belirten Zharov, geliştirdikleri lazerin en büyük avantajının saatte 1 litre kanı tarayabilmesi olduğunu kaydediyor.

Başa dön tuşu