Yeni BMW 3 Serisi Touring resmi olarak tanıtıldı

Yedinci kuşak (G20) BMW 3 Serisi’nin tanıtılmasının akabinde neredeyse bir yıl geçti. Artık sıra, bu müddet zarfında çokça kamuflajlı fotoğraflarını gördüğümüz yeni BMW 3 Serisi Touring versiyonuna geldi. Alman araba devi, yeni BMW 3 Serisi Touring’i resmi olarak tanıttı.

Yeni BMW 3 Serisi Touring, yeni ölçüleri sayesinde selefine kıyasla biraz daha uzamış. Aracın uzunluğu 4709 mm, genişliği 1827 mm, yüksekliği ise 1470 mm olarak ölçülüyor. Tıpkı halde aks aralığında de 41 mm (2851 mm) artış yaşanmış. Bu artış sayesinde daha ferah bir ömür alanı elde edilirken, bagaj hacmi de selefine göre 5 litre artarak 500 litreye yükselmiş. Art koltuklar katlandığında hacmin 1510 litreye yükseldiğini de belirtelim.

Yeni BMW 3 Serisi Touring, tıpkı daha evvel tanıtılan sedan versiyondaki üzere keskin bir ön yüze kavuşmuş. Agresif görünümlü yeni farlar ve geniş böbrek ızgarası, üst versiyonlarda yatay T formu oluşturan hava girişleri ve sis farlarıyla hoş bir bütünlük yakalamış. Tavan raylarının standart olarak geldiği yeni BMW 3 Serisi Touring’in art kısmında da T motifine ve yeni LED stoplara yer verilmiş. İç tarafta baş ve diz uzaklığı güzelleştirilen aracın yükleme alanı eski modele nazaran 112 mm genişlemiş. Ayrıyeten otomatik bagaj kapağıyla da daha pratik bir kullanım sağlanmış.

Üç akaryakıtlı ve üç dizel motor

Yeni BMW 3 Serisi Touring’in kaputu altında üç akaryakıtlı ve üç dizel ünite mevcut. Akaryakıtlı tarafın giriş düzeyinde 184 bg güç üreten 1.6 litre turbo motorlu 320i Touring modeli bulunuyor. Çabucak üzerinde 258 bg’lik 2.0 litre turbo motora sahip 330i ve 330i xDrive Touring versiyonları yer alırken, serinin en doruğunda 374 bg’lik 3.0 litre altı silindirli turbo ünite kullanan M340i xDrive Touring bulunuyor.

Yeni BMW 3 Serisi Touring’i dizel motorlarla tercih etmek isteyenlerin karşısına birinci olarak 318d Touring versiyonu çıkıyor. 150 bg’lik 2.0 litre turbo motora yer verilen giriş düzeyi versiyonu, tıpkı motoru 190 bg güçle kullanan 320d ve 320d xDrive Touring versiyonları izliyor. Altı silindirli dizel motora sahip 330d xDrive Touring versiyonu ise 265 bg güçle geliyor. 318d ve 320d modellerinde 6 ileri şanzıman standart, 8 ileri otomatik ise opsiyon olarak sunuluyor. Başka tüm modellerde 8 ileri otomatik standart olarak geliyor.

Selefine kıyasla %25 daha rijit 

Alman üreticinin açıklamasına nazaran yeni BMW 3 Serisi Touring selefine kıyasla çok daha sportif bir model. Bunu da düşük tartı merkezine ve 50-50 üzere eksiksiz bir yük dağılımına borçlu. Selefine kıyasla %25 oranında daha rijit olan araçta, yerden yüksekliği 10 mm düşüren M Sport süspansiyonlar da tercih edilebiliyor. Dört pistonlu kaliperlere sahip M Sport frenler de ayrıyeten opsiyon olarak sunulan donanımlar ortasında.

Yeni BMW 3 Serisi Touring; Advantage, Sport Line, Luxury Line ve M Sport donanım düzeyleriyle satışa sunulacak. Şimdi fiyatı belirli olmayan aracın satışına 28 Eylül tarihinden itibaren başlanacağı söyleniyor.

Foto Galeri | 50 Görsel Görüntüle

Başa dön tuşu