Apple’ın Çin’deki satışlarında büyük düşüş yaşanıyor

Özellikle ABD, Çin ve Huawei üçgeninde yaşanan ticaret savaşları, teknoloji devi Apple‘a ziyan vermeye başladı. Şirketin büyük satış sayıları yakaladığı Çin pazarında düşüşe geçtiği ve boykota uğradığı belirtilirken, durumun bu türlü devam etmesi durumunda Çin hükümetinin yaptırımları ile karşılaşacağı tabir ediliyor.

Ticaret savaşı Apple’ı da etkiledi

Analistlere nazaran bu yıl Apple’ın Çin’deki iPhone satışlarında sert bir düşüş yaşanabilir. ABD ve Çin ticaret savaşının ortasında kalan Apple, Huawei ile birlikte bu uyuşmazlığın kurbanlarından biri olacak üzere görünüyor. Çünkü gelen raporlara nazaran iki ülke ortasında devam eden bu savaş sonucunda Apple, Çin’deki müşterileri tarafından gayrı resmi bir boykota uğramış durumda. Ayrıyeten Çin hükümetinin bir sonraki atılımının, Apple’ın Çin pazarına erişimini kısıtlamak olacağı konuşuluyor.

Ticaret uyuşmazlığı, Çin vatandaşlarını Apple eserlerini boykot etmeye ve yerli markaları satın almaya yönlendirdi bile. Çünkü, ABD’li şirketlerin ambargosuna uğrayan Huawei’nin satışlarında patlama yaşanması da bunun bir sonucu. İki ülke ortasında yaşanan bu zahmetli sürecin Huawei ve Apple‘ı hangi noktalara taşıyacağını ise önümüzdeki süreçte daima birlikte göreceğiz.

Başa dön tuşu