Apple’ın planları belli oldu: iPhone’ların yarısı Hindistan’da üretilecek

Dünyanın en büyük iPhone fabrikası olarak isimlendirilen Foxconn Zhengzhou tesisinde yaşanan meseleler, Apple’ın Çin dışı üretim planlarına sürat kazandırmış durumda. Hatırlamak gerekirse Çin’in uyguladığı sıkı karantina siyasetleri, iPhone 14 modellerinde büyük aksaklıklara neden oldu. Artık Apple, Hindistan ve Vietnam’ın üretimdeki yükünü artırmayı planlıyor.

iPhone’ların yarısı Hindistan’da üretilecek

Günümüzde Hindistan, global iPhone üretiminin sadece yüzde 5’inden sorumlu. Lakin Eylül ayında paylaşılan raporlar, 2025 yılına kadar bu seviyenin yüzde 25’e ulaşacağını söylüyordu. Bugün China Morning Post ise, 2027 yılına kadar üretilen her iPhone modelinden birinin Hindistan’dan geleceğini bildirdi. Bu durum bizlere yüzde 50’lik bir düzeye çıkılacağını gösteriyor. 

Buna ek olarak haber kaynağı, Apple’ın Çin tedarikçilerinden verilen iPhone bileşen siparişlerini azalttığını ve bunun da kazanç varsayımları ve stok fiyatlarını olumsuz tarafta etkilediğini söylüyor. Görünüşe nazaran Cuppertino devi, üretimi genişletme planlarına sürat vermeye başladı. Zira paylaşılan son datalar, Nisan’dan Aralık ayına kadar Hindistan’da 2,5 milyar dolardan fazla iPhone ihraç edildiğini ortaya çıkardı.

Başa dön tuşu