Yaz tatilinin süresi değişiyor! Öğrenciler yaşadı!

Öğrenciler için yaz tatilinin ne kadar değerli olduğunu biliyoruz. Hali hazırda ülkemizde okullar Haziran ayının ortalarına gerçek kapanırken, Eylül ayının başlarında açılıyor. Yani takribi olarak 3 aylık bir tatil periyodu kelam konusu.

Avrupa’ya ve öteki batılı ülkelere baktığımızda da benzeri bir durumla karşılaşıyoruz. 9 aylık eğitim sonrasında 3 aylık bir tatil kelam konusu oluyor. Lakin bu durum yakında değişebilir. Zira eğitim tarafında dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olan Finlandiya yeni bir sistem üzerine çalışıyor. Bu sistemde yaz tatilinin 4 aya çıkartılması düşünülüyor.

Yaz tatilinin mühleti değişiyor! Öğrenciler yaşadı!

Finlandiya’nın şimdi taslak kademesinde olan yeni sisteminde okulun birinci 15 günü ile son 15 günü oryantasyon misali uzaktan eğitim halinde olacak. Bu süreçteki eğitim öğrencileri yeni periyoda hazırlama üzerine şekillendirilecek. Son 15 günlük eğitim ise toplumsal gelişim ve kültür üzerine şekillendirilecek.

Bilindiği üzere pek çok ülke Finlandiya’nın eğitim modellerini birebir uyguluyor. Hasebiyle bu usulün Finlandiya’da uygulanacak olması, önümüzdeki süreçte Türkiye’de de uygulanmasına yer hazırlayacaktır.

Elbette Türkiye’deki veliler 4 aylık tatile çok sıcak bakmayabilirler. Çünkü pek çok veli için okulların tatil olması çok da beğenilen bir durum değil. Pekala sizin bu bahisteki görüşünüz nedir? Sizce de okulların 4 ay yaz tatiline girmesi âlâ olabilir mi?

Başa dön tuşu