Yapay zeka ile hırsızlar evvelce tespit edilebilecek!

VaakEye isimli güvenlik sistemi, güvenlik kameralarından gelen anlık manzaraları denetim ederek, birinin ne vakit cürüm işleyeceğini tespit etmek için yapay zekayı kullanıyor ve bunu yaparken %81 tutarlılık oranı sunuyor.

Yapay zeka ile hırsızlar evvelce tespit edilebilecek!

VaakEye sistemi, kamera manzaralarını daima takip ederek kuşkulu davranan şahısları tespit ediyor ve çalışanlara durumu bildiriyor. Çalışanlar imajları inceleyip bir hata olup olmadığını tespit ediyor ve buna nazaran harekete geçiyor. VaakEye sisteminin yakında Amazon üzere kasiyersiz mağazalar da kullanılacağı söylentiler ortasında.

Sistem geçmiş cürüm imgelerini izleyerek öğreniyor!

Japonya merkezli VaakEye birinci eserini Mart 2018’de müşterilerle buluşturmuştu. Güvenlik kamerası başına 162 dolara mal olan güvenlik sistemi, bulut tabanlı derin öğrenme yetisine sahip yapay zeka ile anlık gelen tüm imajları denetim ediyor ve kuşkulu imgelerde ihtar veriyor. Sistem 100 bin saatten daha uzun imgelerle eğitildi.

VaakEye manzaralarda hatayla bağlı davranışlar tespit etmeyi öğrendi. Bu davranışlar ortasında kaygılı bir biçimde etrafa bakmak, güvenlik kameralarını aramak ve olağandan biraz daha süratli hareket etmek üzere aksiyonlar bulunuyor.

VaakEye sistemi ayrıyeten raftan alınan bir eserin cebe ya da bir çantaya atıldığını da algılayabiliyor. Her hareket şüphelilik düzeyine nazaran bedellendiriliyor. Bir müşteri muhakkak bir eşiğe ulaştığında sistem görüntü kaydıyla birlikte bir alarm gönderiyor. Tanaka “Sistem Japonya’da 50 mağazada kullanılıyor. Dünyaya açılmaya hazırlanıyoruz. Şimdilik deneysel datalar kullanılarak kabahatlerin algılanmasında yüzde 81’lik bir isabet oranına sahibiz.” diyor.

Ryo Tanaka’nın kurduğu üçüncü teşebbüs olan VaakEye sisteminin gayesi, yapılandırılmamış bilgileri yönetebilmek. Tanaka “Yapılandırılmamış bilgilerin idaresini yapacak bir şirket için evvel görüntü imajlarından insan davranışını algılamaya odaklanmam gerektiğini düşündüm.” diyor.

Başa dön tuşu