Yüzüklerin Efendisi dizisinin yönetmeni belli oldu

Amazon’un merakla beklenen Yüzüklerin Efendisi dizisi için hazırlıklar süratle devam ediyor. Bugün yapılan resmi açıklamalara nazaran dizinin direktörleri de yavaş yavaş muhakkak olmaya başladı. Amazon, Yüzüklerin Efendisi dizininin birinci iki kısmını yönetmesi için ünlü isim J. A. Baytona ile muahedeye varıldığını duyurdu.

J. A. Baytona çoklukla Jurassic World: The Fallen Kingdom sinemasıyla tanınıyor. 2017’de vizyona giren Jurassic World: The Fallen Kingdom, hem eleştirmenler hem de genel manada seyirciler tarafından pek olumlu yorumlar alamamıştı. Lakin Baytona’nın mesleği elbette bu sinemadan ibaret değil. Öncesinde The Impossible (2012), El orfanato (2007) ve A Monster Calls (2016) üzere epey başarılı sinemaları de var.

J. A. Baytona ayrıyeten Belén Atienza ile birlikte birinci iki kısmın yapımcılığını da üstlenecek. Bugün yapılan resmi açıklamalarda dizinin tam olarak ne vakit yayınlanacağıyla ilgili rastgele bir söz kullanılmadı. Lakin şu anki tahminler 2021 yılını işaret ediyor.

Filmlerden binlerce yıl öncesini anlatacak

Amazon geçtiğimiz mart ayında yapılan bir açıklamada Yüzüklerin Efendisi dizisinin İkinci Çağ’da geçeceğini duyurmuştu. Sinemalardan binlerce yıl öncesinde geçecek olan dizide, Amazon’un sözleriyle, “Orta Dünya’nın daha evvel hiç görülmemiş hikayeleri” anlatılacak.

İkinci Çağ yaklaşık 3500 yıllık bir dönemi kapsadığı için dizinin tam olarak hangi olayları ele alacağı konusunda şu an için net bir bilgimiz yok. İkinci Çağ’ın kıymetli olayları ortasında; insan krallığı Númenor’un yükselişi ve çöküşü, Sauron’un yükselişi, Elf kenti Ayrıkvadi’nin gelişmesi ve Elfler ile Sauron ortasındaki birinci Yüzük savaşlarının başlaması üzere olaylar yer alıyor. Şu anki iddialar dizinin Númenor krallığına odaklanacağı tarafında.

Amazon, Yüzüklerin Efendisi serisinin dizi haklarını 2017 yılında 250 milyon dolarlık bedel karşılığında satın almıştı. Dizi şu anda tam 1 milyar dolarlık bütçeyle hazırlanıyor. Yüzüklerin Efendisi, Game of Thrones’u da geride bırakarak tarihin en değerli dizisi olacak. 

Başa dön tuşu