Yandex Haritalar toplamda 1 milyon kilometreye ulaştı

Google Haritaların şimdi sokak görünümünü hayata geçirmediği devirde ülkemize kıymetli yatırımlar yapan ve sokak görünümünü birinci kere faaliyete sokan Yandex Haritalar yatırımlarına devam ediyor. Hizmet ülkemizde kıymetli bir evreyi geride bıraktı.

Yatırımlar büyüyor

Firmadan yapılan açıklamaya nazaran Yandex Haritalar hizmeti ülkemizde 1 milyon kilometrenin üzerinde yol uzunluğuna ulaştı. Evvelki periyotlarda mahallî ortaklardan dayanak alırken, Şubat 2018 itibariyle Türkiye’de kendi haritasını kullanmaya başlayan Yandex, bu alana yaptığı büyük yatırımla Türkiye’nin en gelişmiş harita data tabanını oluşturdu.

Yandex yeni altyapısı sayesinde, her hafta haritalarını birden fazla sefer güncellerken, daima değişen, kapanan ya da açılan yollar en yeni haliyle kullanıcılara ulaşıyor. Yandex Haritalar’da 14 milyonun üzerinde kapı numarası ve 3 milyon kurum bilgisi bulunuyor. 360 bine yakın yaya yolunun toplam uzunluğu ise 21 bin kilometreyi geçiyor.

Yandex, haritalarını istekli kullanıcılarının yardımıyla geliştiriyor. Birinci yaşını kutlayan Yandex Map Editor servisini kullanan 6 bine yakın istekli kullanıcı harita üzerinde yaklaşık 230 bin düzenleme yaptı. İstekli kartograflar üzere çalışan kullanıcıların katkısıyla bomboş mahalleler dolduruldu, yollar yapıldı, kurumlar gerçek adreslere yerleştirildi.

Yandex, harita altyapısına gereksinim duyan kurumların web, taşınabilir yahut intranet servisleri için “Yandex Haritalar API Teknolojileri” hizmetini geçtiğimiz aylarda kullanıma açmıştı. Yandex Haritalar’ı web sitelerine yahut taşınabilir uygulamalarına entegre eden kurumlar bu entegrasyon sayesinde kendi platformları üzerinden haritada arama, rota oluşturma, trafik yol durumu bilgisi paylaşma üzere ayrıcalıklı hizmetleri sunabiliyor.

 

Başa dön tuşu