Google Fotoğraflar’da paylaşılan bağlantıya tüm kullanıcıların erişebildiği ortaya çıktı

Google Fotoğraflar servisi kullanıcılara bulut tabanlı bir depolama sistemi sağlıyor ve fotoğraflara her yerden erişebilme ve yükleme imkanı tanıyor. Kullanıcıların fotoğraf albümleri oluşturmaları ve bunları özel arkadaşları yahut aileleriyle de paylaşmalarının mümkün olduğu bu hizmette hiç akla gelmeyecek bir uygulama olduğu ortaya çıktı.

Kişiye özel ilişki gönderilmiyor

Güvenlik araştırmacısı Robert Wiblin mevzuyla ilgili olarak hazırladığı bir blog yazısında, kullanıcılara Google Fotoğraflar kullanılarak paylaşılan temasların özel olmadığını kanıtladı. Bu da şu manaya geliyor. Şayet bu hizmeti kullanarak arkadaş yahut ailenizle fotoğraflarınızı paylaşıyorsanız, gönderdiğiniz ilişki kişiye özel değil, tüm kullanıcıların erişebileceği halde gönderiliyor. Yani bu ilişki kimin eline geçerse, o kişi fotoğrafınızı görüntüleyebiliyor. Google bu durumu web sitesinden açıklamış olsa bile, kullanıcılar açısından yanıltıcı olduğunu söylemek mümkün.

Örneğin Google Drive kullanarak bir belgeyi arkadaşınızla paylaşırsanız, bu ilişki öteki birinin eline geçse bile o belgeye erişmesi mümkün olmuyor. Google’ın tıpkı özelliği Fotoğraflar servisinde neden uygulamadığı merak konusu olurken, Wiblin kullanıcılara buradan paylaşım yapmamalarını ve özel fotoğraflarını Google Drive kullanarak paylaşmalarını öneriyor.

Başa dön tuşu