Maymunlar, Tarihte İlk Kez Yapay Embriyo ile Hamile Kaldı

Bilim insanları, tarihte ilk kez yapay embriyolar ile bir maymunu hamile bırakmayı başardı.

İnsan embriyoları ile laboratuvar ortamında yapılan çalışmalar, Uluslararası Kök Hücre Araştırmaları Derneği tarafından yalnızca 14 gün sınırına tabi tutuluyor. Bu da özellikle insanlarda uygulanabilecek kök hücre çalışmalarına büyük bir sınır koyuyor.

14 günden daha uzun sürecek embriyo çalışmaları için alternatif yollar arayan bilim insanları ise yakın zamanda bir ilke imza attı. Tarihte ilk kez maymun kök hücresi ile oluşturulan embriyolar, taşıyıcı annelere aktarıldı.

Maymunlar, kök hücre ile oluşturulan embriyolarla kısa süreliğine hamile kaldı:

makak maymunu

İnsanlara en yakın genetiğe sahip maymun türü makaklara odaklanan Çinli bilim insanları, insan embriyosunda yapılan deneylerin de ötesine geçmeyi başardı. Bilim insanları, kök hücreleri birer blastoide (kök hücre tabanlı embriyo modeli) çevirdi, ikinci aşamada ise bu embriyoları 8 taşıyıcı anne maymunun rahmine aktardı.

Tabii blastoidler, anne rahmine aktarılmadan önce de bazı süreçler yaşıyor. Bilim insanları, blastoidleri 7 gün kültürlüyor ve böylece blastoidler, iç ve dış hücre kümelerine sahip oluyor. Bu yapı, doğal embriyolarda bulunan kritik özelliklerden biri.

Kültürlenme aşamasının ardından taşıyıcı annelerin her birine 8 ila 10 blastoid aktarılıyor ve 20 günlük hormon testleri başlıyor. Paylaşılan sonuçlara göre, embiryo benzeri bu yapıların üçü, aktarımdan bir hafta veya daha sonrasında gebelik kesesi oluşmasının sağlandığı gözlemlendi.

Bir hafta sonrasında ise embriyonik yapının tamamı kayboldu. Çalışmalar burada son bulmuş olsa da taşıyıcı anneler, kısa süreliğine resmen hamile olmuştu.

Araştırma, Cell Stem Cell’de yayınlandı.

Daha Piramitler Bile Ortada Yoktu: 35 Bin Yıl Önce Antik Mısırlılar İşte Böyle Görünüyordu

Başa dön tuşu