Volvo, yeni elektrikli otobüsünü görücüye çıkardı

Elektriğe geçiş süreci toplu ulaşım araçlarında da tüm süratiyle devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Hyundai ilk çift katlı elektrikli otobüsünü görücüye çıkarmıştı. Artık sahne sırası Volvo’ya geldi. İsveç merkezli üretici, yeni tam elektrikli otobüsü Volvo 7900 Electric hakkında kimi bilgiler paylaştı.

Dünyanın önde gelen otobüs üreticilerinden biri olan Volvo, elektriğe geçiş konusunda da örnek teşkil eden firmalardan. Şirketin hibrit motorlu Volvo 7900 serisi otobüsleri uzun süredir sessiz ve düşük emisyonlu bir formda İsveç kentlerinde dolaşıyor. Volvo, yeni tam elektrikli 7900 serisi ile emisyon salımını sıfıra indirmeye hazırlanıyor. Yeni körüklü otobüs, 2018’de geliştirilen ve uzun müddettir en ağır sınırlarda test edilen konsept otobüsü baz alıyor.

Volvo 7900 elektrikli otobüsün 18 ve 18.7 metre olmak üzere iki farklı versiyonu bulunuyor. Sıfır emisyonlu körüklü otobüsün uzun versiyonu 150 yolcu taşıyabiliyor. Aracın motoru ve batarya kapasitesi hakkında şimdi bir açıklama bulunmuyor. Bataryalar, Kombine Şarj Sistemi (CCS) sayesinde hem alternatif akım (AC) hem de yanlışsız akımla (DC) şarj edilebiliyor. Misyon esnasında sınırın son durağındaki hızlı şarj istasyonundan, gece kullanımda değilken de garajdaki klasik AC şarj istasyonundan dolum sağlanıyor.

Volvo 7900 elektrikli otobüs şuanda Stockholm’deki UITP Küresel Transport Summit’te sergileniyor. Asıl tanıtımın Ekim ayındaki özel bir aktiflikte yapılacağı da gelen bilgiler ortasında.

Başa dön tuşu