G20’den kripto para açıklaması

Türkiye’nin de içinde bulunduğu, dünyanın en büyük 19 iktisadının ve Avrupa Birliği Komitesi’nin yer aldığı bir topluluk olan G20, geçtiğimiz günlerde Arjantin’de bir buluşma gerçekleştirdi.
Liderler, G20 zirvesinden sonra yapılan açıklamada kripto para üniteleri konusundaki evvelki tavırlarını yinelediler.

Ortaklaşa hazırlanan bildirgede, G20 liderleri kripto para ünitelerinin şu anda nakdî istikrar için bir tehdit oluşturmadığını ve dijital para ünitelerinin getirdiği teknolojik yeniliğin iktisada kıymetli yararlar sağlayabileceğini belirtiyor.

Kripto para ünitelerinin, devletler açısından en büyük kasveti; kara para aklamak ve terör finansmanı için rahat bir araç olması. Yayınlanan bildirgede G20 liderleri, dijital paraların siber güvenlik konusunda gün geçtikçe geliştiğini de kaydetti.

Beyannamenin içeriği, Japonya’da düzenlenen ve tekrar kripto para üniteleri hakkında bir açıklama yapılan G20 zirvesindeki ile neredeyse tıpkı. G20 liderleri, kripto paraların bir tehdit oluşturmadığını ancak güvenlik açısından gelişmesi gerektiğini düşünüyor. 

Ortak yayınlanan bildirgede yolsuzlukla çaba, eşitsizliğin kaldırılması ve çalışma şartlarının uygunlaştırılması hakkında da açıklamalar yer aldı.

Başa dön tuşu