Virgin Orbit hayal kırıklığına dair ilk açıklama geldi

Sir Richard Branson‘ın büyüyen ticari imparatorluğunun uzay fırlatma kısmı olan Virgin Orbit, ülke ve ulus için değerli bir dönüm noktası belirlemenin ortasındaydı: Avrupa topraklarından birinci yörüngesel fırlatma olmak.

Taşıyıcı uçak, Cosmic Girl, Spaceport Cornwall’dan muvaffakiyetle havalandı, LauncherOne değiştirilmiş 747’den pak bir halde ayrıldı ve birinci evre roketini uygun halde ateşleyerek onu ve uydu yükünü uzaya fırlattı. Fakat roketin ikinci etabı tarafından uygun yörüngelere ulaşamadan evvel bir şeyler aksi gitti. Perşembe günü, Virgin Orbit önderleri tam olarak ne olduğuna dair bir ön açıklama yaptı.

Virgin Orbit hayal kırıklığına dair birinci açıklama geldi

Şirket, Engadget’e e-posta yoluyla “Yaklaşık 180 km yükseklikte, ikinci evrede bir anormallik yaşandı. Bu anormallik, üst etabın birinci yanmasını erken sona erdirdi. Bu olay, roket bileşenlerinin ve yükün, yörüngeye hiç ulaşmadan güvenlik koridoru içinde Dünya’ya geri düşmesiyle misyonu sona erdirdi.” dedi.

Virgin Orbit ayrıyeten, Atlas ve Delta fırlatma sistemlerini geliştiren Jim Sponnick ve Virgin Orbit’in Baş Mühendisi Chad Foerster tarafından yönetilecek olan anomalinin temel nedenlerine yönelik “resmi” bir soruşturma başlattığını duyurdu. Yaşanan aykırılığa karşın şirket, lansmanı 2023’ün sonlarına hakikat tekrar planlamak için Birleşik Krallık yetkilileriyle şimdiden temas halinde.

Başa dön tuşu